Piráti a Starostové dnes odmítnou schválit solární tunel za 600 miliard a zdražení benzínu

Piráti a Starostové včera varovali před dalším solárním” tunelem za 600 miliard, který chce prosadit ANO pomocí zákona o podporovaných zdrojích energie, který bude dnes projednávat Sněmovna ve třetím čtení. ANO také tlačí návrh na zvýšení podílu biopaliv první generace v benzinu, který by reálně zvýšil cenu benzínu až o 2 koruny na litr.

Zdroj: Poslanecká sněmovna

Podpora aukcím

„Na pořadu jednání Sněmovny je třetí čtení zákona o podporovaných zdrojích energie. Obáváme se, že zákon umožní další verzi solárního tunelu, který bude naši zemi stát v dalších letech 600 miliard. V oblasti solárních energií například dává podporu starým instalacím, které si na sebe už vydělaly, místo toho, aby se soustředil na nové instalace, jejichž náklady jsou až desetinásobně nižší, „popsal předseda Pirátů Ivan Bartoš

Chceme, aby zákon nastartoval podporu obnovitelných zdrojů a nedával bianco šek vybraným zdrojům energie. Podpora musí probíhat do budoucna především formou aukcí, tedy na základě principu trhu – soutěže o nejnižší cenu ve prospěch lidí,” dodal Bartoš.

Stopka pro zvýhodnění Agrofertu

Do zákona o podporovaných zdrojích energie poslanci ANO načetli i pozměňovací návrh, který zdraží benzín o 2 koruny k současným cenám. Největším výrobcem biopaliv je přitom koncern Agrofert.

„Návrh ANO oproti současnosti navyšuje povinné přimíchávání biopaliv první generace do benzínu. Zatímco lidem zdraží benzín, výrobci biopaliv si pořádně vydělají. Největší výrobce biopaliv je samozřejmě Agrofert Andreje Babiše. Jeho byznys mu opět zaplatí naši občané. Náš poslanec Radek Holomčík naopak navrhoval úplné zrušení přimíchávání biopaliv 1. generace. Chceme zabránit dalšímu tunelování peněz ze státní kasy i peněženek občanů,” uzavřel Bartoš.