Photon Energy získal finance pro další solární expanzi v Rumunsku

Mezinárodní společnost s českými kořeny Photon Energy oznámila, že uzavřela s rakouskou Raiffeisen Bank International smlouvu o financování projektů bez regresu ve výši 526 milionů korun (21,9 milionu eur)  pro své portfolio nových fotovoltaických elektráren v Rumunsku. Jejich výkon představuje 31,5 MWp.

Zdroj: Photon Energy

Expanze v Rumunsku

Podpis této smlouvy představuje první projektové financování evropských FV aktiv skupiny, která fungují na obchodní bázi a prodávají energii na trhu s elektřinou bez PPA (smlouvy o nákupu elektřiny) nebo státní podpory. Dosud získaly projektové financování bez regresu pouze dvě obchodní elektrárny společnosti v australském Leetonu, které mají celkový instalovaný výkon 14,6 MWp.

V roce 2022 společnost zahájila výstavbu osmi FV elektráren s celkovým instalovaným výkonem 31,5 MWp do vlastního portfolio elektráren, financovanou z výnosů ze zelených EUR dluhopisů s úrokem 6,50 %. Těchto osm elektráren se nachází ve městech Șiria (5,7 MWp), Aiud (4,7 MWp), Teius (4,7 MWp), Calafat (6,1 MWp), Săhăteni (7,1 MWp) a Făget (3,2 MWp).

Dne 23. února 2023 byla uvedena do provozu první elektrárna u města Șiria a stala se tak první velkou FV elektrárnou uvedenou v Rumunsku do provozu od roku 2014. Zbylé elektrárny mají být uvedeny do provozu do konce druhého čtvrtletí roku 2023.

„Podpis smlouvy o financování potvrzuje, že náš integrovaný obchodní model založený na schopnosti vyvíjet, projektovat, stavět, financovat a provozovat FV zařízení a zpeněžit vyrobenou elektřinou je na rumunském trhu úspěšný. Naše loňské rozhodnutí postavit zde FV elektrárny o celkové kapacitě 31,5 MWp a prodávat elektřinu na trhu, stejně jako bezregresní projektové financování těchto elektráren poskytnuté společností RBI, ukazují na velmi silnou důvěru v rumunský energetický sektor,“ komentoval Georg Hotar, generální ředitel skupiny Photon Energy.

Sázka na progresívní technologie

Všech osm rumunských elektráren využívá bifaciální (oboustranné) monokrystalické FV moduly instalované na jednoosých trackerech a faktor předimenzování instalovaného (stejnosměrného) výkonu v poměru k připojovanému (střídavému) výkonu se pohybuje od 1,28x do 1,34x. Veškerá elektřina vyrobená v elektrárnách bude prodávána za tržní ceny prostřednictvím společnosti OPCOM, rumunského operátora trhu s elektřinou a plynem.

Společnost sama zajišťovala inženýrské, dodavatelské a stavební služby pro všechny výše uvedené elektrárny prostřednictvím své dceřiné společnosti Photon Energy Engineering RO srl. Dceřiná společnost skupiny Photon Energy Operations RO srl. bude pro elektrárny zajišťovat dlouhodobý provoz, údržbu a monitoring, a prognózy výroby (forecasting) bude poskytovat dceřiná společnost skupiny Lerta Power Poland Sp z o.o..

Photon Energy v současné době realizuje v Austrálii a na svých klíčových trzích ve střední a východní Evropě solární projekty o celkové kapacitě více než 930 MWp, včetně více než 210 MWp v Rumunsku. Od svého založení v roce 2008 postavila společnost solární elektrárny s celkovou kapacitou přes 125 MWp a spravuje vlastní portfolio elektráren s kapacitou 97,6 MWp.