Photon Energy zahájila výstavbu druhé elektrárny v Rumunsku

Mezinárodní společnost s českými kořeny Photon Energy oznámila minulý týden zahájení výstavby své druhé fotovoltaické elektrárny v Rumunsku. Nová fotovoltaická elektrárna bude mít výrobní kapacitu 4,7 MWp a očekává se, že ročně vyrobí přibližně 6,8 gigawatt hodin energie z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: Photon Energy

Elektrárna bez dotací

Elektrárna se bude nacházet nedaleko města Aiud v rumunské župě Alba, rozkládat se na 6,6 hektarech zelené plochy a bude vybavena přibližně 8700 bifaciálními solárními panely umístěnými na jednoosých trackerech.

Po uvedení této elektrárny do provozu bude společnost Photon Energy ve svém portfoliu IPP vlastnit a provozovat 90 solárních elektráren s celkovou výrobní kapacitou 102,3 MWp. Elektrárny o celkovém výkonu 90 MWp budou prodávat čistou elektřinu bez dotací přímo na energetickém trhu.

„Jsme velmi rádi, že můžeme pokračovat v pronikání do Rumunska, jednoho z našich klíčových trhů ve střední a východní Evropě, a realizovat tak naši růstovou strategii, jak jsme oznámili v našem finančním výhledu pro rok 2022,“ uvedl Georg Hotar, generální ředitel skupiny Photon Energy Group.

Další expanze

V současné době společnost realizuje fotovoltaické projekty v Rumunsku o celkovém výkonu 236 MWp, přičemž 115 MWp je v pokročilé fázi vývoje. Nedávno společnost zahájila výstavbu své první rumunské elektrárny s výrobním výkonem 5,7 MWp poblíž města Șiria.

„Elektrárna v Aiudu je dalším důležitým krokem v našem úsilí uvést do konce roku 2022 v Rumunsku do provozu elektrárny s celkovým výkonem přibližně 32 MWp. Jen tato nová aktiva rozšíří naše portfolio IPP (nezávislých výrobců energie) do konce roku na více než 120 MWp,“ dodal Hotar.

Společnost v současné době realizuje na svých klíčových trzích ve střední a východní Evropě a v Austrálii velké fotovoltaické projekty s celkovým výkonem přes 790 MWp, včetně 236 MWp v Rumunsku. Očekává se, že zbývající projekty v Rumunsku budou postaveny a uvedeny do provozu v letech 2023 a 2024, a rumunský trh tak významně přispěje k cíli společnosti rozšířit své portfolio IPP na nejméně 600 MWp na celém světě do konce roku 2024.