Photon Energy začíná stavět velké solární elektrárny v Austrálii

Mezinárodní společnost s českými kořeny Photon Energy a rada města Leeton dne 22. října 2020 slavnostně zahájily výstavbu dvou FV elektráren s celkovou kapacitou 14 MWp v Leetonu v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Očekává se, že fáze výstavby projektu vytvoří až 50 pracovních míst, přičemž mnoho z nich bude zajištěno místními podniky.

Zdroj: IBC Solar

Zdroj: IBC Solar

Elektrárny o rozloze více než 37 hektarů

Za účasti starosty města Leeton Paula Maytoma zahájila společnost výstavbu svých dvou fotovoltaických (FV) elektráren s celkovou kapacitou 14 MWp v Leetonu v Novém Jižním Walesu. Obě elektrárny, které se nacházejí v srdci zavlažovací oblasti Murrumbidgee, jednom z nejúrodnějších zemědělských regionů v Austrálii, budou dodávat přibližně 27,8 GWh čisté energie ročně.

Photon Energy bude vlastníkem a provozovatelem dvou elektráren Leeton Solar Farm Pty Ltd a Fivebough Solar Farm Pty Ltd. Každá elektrárna má kapacitu připojení k síti 4,9 MW (AC) a instalovaný výkon 7 MWp (DC).

Elektrárny budou umístěny v blízkosti Fivebough Road na okraji Leetonu, v srdci zavlažovací oblasti Murrumbidgee. Tento region je jedním z nejúrodnějších v Austrálii a je známý pěstováním citrusových plodů, rýže, bavlny a vína. Je to také oblast s významnou spotřebou energie, která byla tradičně dodávána z velkých uhelných elektráren vzdálených stovky kilometrů.

Očekává se, že fáze výstavby projektu vytvoří až 50 pracovních míst, většina z nich bude obsazena místními obyvateli. Společnost Photon Energy bude využívat dodávek a služeb místních podniků. Elektrárny o rozloze více než 37 hektarů budou dodávat energii do sítě provozovatele distribuční soustavy, státní společnosti Essential Energy.

Největší projekty firmy v Austrálii

Jedná se o dva největší projekty, které budou součástí globálního portfolia společnosti Photon Energy a zároveň jejím prvním projektem dodávajícím konkurenceschopnou čistou energii na australský energetický trh. Po dokončení, plánovaném na konec čtvrtého čtvrtletí roku 2020, bude mít globální portfolio fotovoltaických elektráren vlastněných Photon Energy kapacitu 88,7 MWp.

Photon Energy Engineering Australia Pty Ltd bude v obou projektech zajištovat výstavbu solární elektrárny „na klíč“ (projekční, inženýrskou a dodavatelskou činnost). Po připojení k síti bude Photon Energy Operations Australia Pty Ltd dlouhodobě zajišťovat provoz, údržbu i monitorovací služby.

„Radu města Leeton těší, že odstartoval tento dlouho očekávaný projekt obnovitelné energie, který přinese až padesát pracovních míst během fáze výstavby a dlouhodobě dvě až tři pracovní místa,“ uvedl Paul Maytom, starosta města Leeton.

„Děkujeme radě města Leeton za jejich podporu při realizaci těchto projektů a jsme hrdí na to, že v Austrálii rozšiřujeme objem vyrobené solární energie, která je spolehlivá, čistá a konkurenceschopná a zásobuje region se značnými energetickými nároky. Budeme působit přímo na Národním energetickém trhu (National Energy Market). Díky technologii jednoosé polohovací konstrukce a budoucího rozšíření o bateriové úložiště budeme schopni optimalizovat výrobu energie, a tak plně využít příležitostí trhu,“ řekl Michael Gartner, technický ředitel skupiny a provozní ředitel společnosti Photon Energy Australia.

„Ve společnosti Photon Energy nám velmi záleží na obyvatelích a jejich životním prostředí. Zavlažovací oblast Murrumbidgee má vysoké energetické nároky a jsme proto velmi hrdí na to, že výstavbou solární elektrárny Leeton pomůžeme této oblasti a jejím obyvatelům snížit závislost na energii dodávané z velkých uhelných elektráren vzdálených stovky kilometrů,“ dodal Georg Hotar, generální ředitel Photon Energy.