Photon Energy vykazuje rekordní hospodářské výsledky

Energetická společnost s českými kořeny Photon Energy, která se zaměřuje na výstavbu a provozování solárních elektráren, reportovala více než dvojnásobný nárůst konsolidovaných výnosů ve druhém kvartále letošního roku. Vzhledem k růstu cen elektřiny rovněž navýšila svůj celoroční výhled konsolidovaných výnosů a hrubého provozního zisku EBITDA.

Zdroj: Raygen

Skokový růst

Společnost ve druhém kvartále meziročně zaznamenala nárůst konsolidovaných výnosů o 135,7 % na 23,23 mil. EUR a zároveň konsolidovaný hrubý provozní zisk EBITDA vzrostl o 108,3 % na 8,12 mil. EUR.

Tento nárůst byl způsoben především díky vyšším výnosům z produkce elektřiny vyrobené v nových elektrárnách společnosti, které jsou provozovány na bázi přímého prodeje, a díky vysokým cenám elektřiny z přímého prodeje na trh v rámci režimu podpory „Green Bonus“, na který české portfolio společnosti přešlo na začátku roku.

Čtvrtletní tržby společnosti Photon Energy meziročně vzrostly o 136 procent na 565 milionů korun, provozní zisk EBITDA se zvýšil o 108 procent na 197 milionů korun. Čistý zisk narostl více než pětkrát na 50 milionů korun.

Na základě pozitivního výhledu energetického trhu zvyšuje vedení Photon Energy odhad tržeb za celý rok 2022 z dříve oznámených 1,6 miliardy korun na 2,1 miliardy korun. Letošní provozní zisk před odpisy (EBITDA) je místo původních 438 milionů korun odhadován na 584 milionů korun, jak v tiskové zprávě uvedl generální ředitel a spoluvlastník Photon Energy Group Georg Hotar.

Rozšíření vlastního portfolia

K lepším výsledkům přispělo převedení maďarských solárních elektráren z pevných výkupních cen na přímý prodej elektřiny za tržní ceny. „Kromě toho jsme zaznamenali dynamický růst i v našich dalších obchodních liniích, jako je obchod s fotovoltaickými komponenty, který realizujeme jak na našich klíčových trzích i mimo ně,“ doplnil Georg Hotar.

Během druhého čtvrtletí společnost uvedla do provozu elektrárnu o výkonu 1,4 MW v Maďarsku, čímž se portfolio vlastních elektráren zvýšilo na 91,9 MW. Nyní má Photon Energy ve výstavbě prvních pět solárních elektráren v Rumunsku. Do konce roku chce v této balkánské zemi postavit solární parky o výkonu 32 MW. Další projekty v Evropě a Austrálii s celkovou kapacitou přes 825 MW má firma v různém stadiu příprav.

Photon Energy zatím vlastní a provozuje solární elektrárny hlavně v Česku (15 MW), Slovensku (10,4 MW), Maďarsku (51,8 MW) a Austrálii (14,7 MW). Hlavními akcionáři Photon Energy jsou Čechorakušan Georg Hotar a Čechoaustralan Michael Gartner, dohromady mají 71 procent akcií.