Photon Energy uvedl do provozu svou první rumunskou fotovoltaickou elektrárnu

Mezinárodní solární skupina s českými kořeny Photon Energy dokončila a připojila k síti svou první rumunskou fotovoltaickou elektrárnu (FVE) s výrobní kapacitou 5,7 MWp. Společnost nyní vlastní a provozuje 89 elektráren na několika trzích s celkovým instalovaným výkonem 97,6 MWp.

Zdroj: Photon Energy

První elektrárna v Rumunsku

Nová solární elektrárna společnosti Photon Energy se nachází se nedaleko města Șiria v Rumunsku. Její výkon činí výkon 5,7 MWp a ročně má vyrobit přibližně 8,7 GWh čisté elektřiny.

Elektrárna se nachází nedaleko města Șiria v rumunské župě Arad, rozkládá se na ploše 9,3 hektaru a je vybavena přibližně 10 600 solárními panely. Elektrárnu vlastní a provozuje pro tento účel zřízená společnost Siria Solar S.R.L., plně vlastněná skupinou Photon Energy Group.

Na solární elektrárně jsou použity vysoce účinné bifaciální solární moduly instalované na jednoosých trackerech. Vyrobenou elektřinu bude společnost prodávat na trhu s energií, bez využití státní podpory nebo smlouvy PPA, tj. smlouvy o dlouhodobém nákupu energie uzavřené přímo s odběratelem.

Společnost očekává, že na základě aktuálních forwardových cen elektřiny pro základní zatížení v Rumunsku přineše elektrárna v příštích 12 měsících příjmy ve výši 33,2 milionu korun.

Nový klíčový trh

„Máme ohromnou radost, že naše vůbec první elektrárna v Rumunsku, jednom z našich klíčových trhů ve střední a východní Evropě, je uvedena do provozu a tak rozšiřuje naše dlouhodobé zdroje příjmů z výroby zelené elektřiny,“ uvedl Georg Hotar, generální ředitel Photon Energy Group.

„Tato elektrárna je pro nás důležitým krokem při rozšiřování portfolia našich vlastních elektráren a zároveň představuje skutečný milník pro působení Photon Energy na rumunském trhu s obnovitelnými zdroji, kde plánujeme uvést do provozu další kapacity o výkonu přibližně 26 MWp, čímž se naše portfolio v příštích měsících rozšíří na více než 120 MWp,“ dodal Hotar

V současnosti portfolio vlastních elektráren společnosti Photon Energy zahrnuje 89 solárních elektráren s celkovou výrobní kapacitou 97,6 MWp. Elektrárny s kapacitou před 80 MWp v současnosti prodávají svou elektřinu na energetickém trhu, bez dotací a podpor.

Společnost aktuálně připravuje v Austrálii a na svých klíčových trzích ve střední a východní Evropě fotovoltaické projekty s celkovou kapacitou přes 912 MWp, včetně více než 220 MWp v Rumunsku.