Photon Energy rozšířil své portfolio v Maďarsku o dalších šest fotovoltaických elektráren

Společnost s českými kořeny Photon Energy včera oznámila, že její maďarská dceřiná EPC společnost Photon Energy Solutions HU Kft., která se specializuje na výstavbu solárních elektráren „na klíč“ (projekční, inženýrské a dodavatelské činnosti v oblasti výstavby FV elektráren), dokončila a připojila k distribuční elektrické síti šest FV elektráren.

Zdroj: Photon Energy

Zdroj: Photon Energy

Další expanze

Tyto solární elektrárny o celkové kapacitě 8,5 MWp se nacházejí ve městě Püspökladány v Maďarsku.

Celkem bude v Püspökladány postaveno a uvedeno do provozu deset elektráren. Dne 12. října 2020 zde společnost připojila k síti dvě elektrárny s celkovou kapacitou 2,8 MWp. Další dvě, které budou mít rovněž celkovou kapacitu 2,8 MWp, jsou v závěrečných fázích výstavby a jejich připojení je naplánováno na listopad 2020.

Šest nových elektráren se rozkládá na 11,9 hektarech a je připojeno k síti E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. Očekává se, že společně vyrobí přibližně 12,1 GWh elektřiny ročně. Elektrárny rozšiřují stávající instalovanou základnu skupiny v Maďarsku na 46,3 MWp a její globální portfolio elektráren na 71,9 MWp.

Uvedeno do provozu ve stínu pandemie

„Jsme nadšení, že můžeme uvést do provozu dalších šest elektráren v Püspökladány a jsme hrdí na to, že i v této době, ve stínu pandemie, se našemu týmu podařilo projekt realizovat bezpečně podle plánu. Photon Energy se tak přiblížilo cíli vybudovat do konce roku 2021 na maďarském trhu portfolio vlastních FV elektráren s kapacitou 75 MWp,“ uvedl Georg Hotar, generální ředitel společnosti Photon Energy.

Skupina bude provozovat šest nových elektráren prostřednictvím čtyř plně vlastněných projektových společností, které vlastní šest licencí METÁR. Tyto licence opravňují každou elektrárnu k výkupnímu tarifu de facto (ve formě prodeje elektřiny na spotovém trhu s energií a smlouvy o rozdílu) ve výši 33 360 maďarských forintů za MWh (přibližně 91 eur za MWh).

Tři ze šesti elektráren mají nárok na maximální schválenou a podporovanou produkci přibližně 34 800 MWh na licenci po dobu 17 let a 11 měsíců a zbývající tři na maximální schválenou a podporovanou produkci přibližně 29 950 MWh po dobu 15 let a 5 měsíců pro každou licenci. Očekává se, že celkové roční výnosy šesti elektráren budou 1,1 milionu eur.

Model oceňování vlastního portfolia skupiny v souladu s IAS 16 naznačuje, že ve výkazu konsolidovaného výsledku skupiny za čtvrté čtvrtletí 2020 bude v souvislosti s uvedením šesti elektráren do provozu zaznamenán ostatní úplný výsledek ve výši přibližně 2,7 milionu eur.