Photon Energy: Rozšíření portfolia na 50 MW na maďarském trhu

Společnost s českými kořeny Photon Energy oznámila, že dokončila a připojila k distribuční elektrické síti další dvě fotovoltaické elektrárny s celkovou kapacitou 2,8 MWp poblíž maďarské obce Püspökladány. Společnost v této lokalitě nyní vlastní a provozuje deset elektráren s celkovým instalovaným výkonem 14,1 MWp.

Zdroj: Photon Energy

Zdroj: Photon Energy

Posílení pozice na maďarském trhu


Dvě nové elektrárny se rozkládají na ploše 3,6 ha a jsou připojeny k síti E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. Očekává se, že společně vyrobí přibližně 4,1 GWh čisté elektřiny ročně.

Tyto nejnovější elektrárny rozšiřují stávající instalovanou základnu skupiny v Maďarsku na 49,1 MWp a její globální portfolio vlastních elektráren na 74,7 MWp.

„Jsme nadšeni, že jsme v Püspökladány dokončili a zprovoznili se značným předstihem poslední dvě z deseti elektráren našeho největšího projektu v našem maďarském portfoliu. Jedná se o další důležitý milník pro celý tým Photon Energy. Díky těmto projektům jsme globálně v oblasti EPC služeb překročili hranici 100 MWp a rozšířili instalovanou základnu maďarských elektráren v našem vlastním porfoliu na 49,1 MWp, čímž jsme se přiblížili k cíli 75 MWp do konce roku 2021,“ uvedl Georg Hotar, generální ředitel společnosti Photon Energy.

Skupina bude provozovat dvě nové elektrárny prostřednictvím dvou plně vlastněných projektových společností, z nichž každá vlastní licenci METÁR. Tyto licence opravňují každou elektrárnu k výkupnímu tarifu de facto (ve formě prodeje elektřiny na spotovém trhu s energií a smlouvy o rozdílu) ve výši 33 360 maďarských forintů za MWh (přibližně 93 eur za MWh).

Obě elektrárny mají nárok na maximální schválenou a podporovanou produkci přibližně 29 955 MWh na licenci po dobu 15 let a 5 měsíců. Očekává se, že celkové roční příjmy všech deseti elektráren v lokalitě Püspökladány budou 1,9 milionu eur.

Model oceňování vlastního portfolia skupiny v souladu s IAS 16 naznačuje, že ve výkazu konsolidovaného výsledku skupiny za čtvrté čtvrtletí roku 2020 bude v souvislosti s uvedením všech deseti elektráren do provozu zaznamenána druhá složka úplného výsledku hospodaření (OCI) ve výši přibližně 4,0 millionů eur.