Photon Energy navyšuje svůj podíl v obří solární farmě v Austrálii

Mezinárodní solární skupina s českými kořeny Photon Energy zvyšuje svůj podíl v solární farmě Maryvale výměnou aktiv s předním světovým výrobcem solárních panelů Canadian Solar. Projekt se nachází v australském státě New South Wales v oblasti, kde vznikají nové obnovitelné zdroje energie s celkovou kapacitou až 3 GW.

Zdroj: PhotonEnergy

Spolupráce na developmentu velkých solárních farem

Společnost Photon Energy včera oznámila, že si se svým partnerem v oblasti plánování a projektování, společností Canadian Solar, vyměnila projektová práva tří obřích projektů v Austrálii. Výsledkem je, že Photon Energy převezme kompletní zodpovědnost za projekt solární farmy Maryvale o výkonu 160 MWp, zatímco vývoj projektu solární farmy Gunning a solární farmy Suntop2 dokončí Canadian Solar.

Dohoda přichází v době, kdy společnost Photon Energy dosáhla bodu, kdy je schopna projekty tohoto rozsahu plánovat a projektovat samostatně. Projekt solární elektrárny Maryvale je oficiálně schválen. Nachází se v australském státě New South Wales v oblasti Central-West Orana Renewable Energy Zone, kde do roku 2025 vzniknou nové zdroje obnovitelné energie s kapacitou až 3 GW. Ze tří projektů je Maryvale v nejpokročilejší fázi developmentu.

„Jsme velmi rádi, že můžeme pokračovat v projektu Maryvale a postoupit do fáze výstavby. Zvýšený 65% podíl v projektu maximalizuje naši hodnotu a naše zapojení do dalších aktivit, jako je výstavba, provoz a údržba,“ řekl Michael Gartner, provozní ředitel Photon Energy Group, Australia a technický ředitel společnosti Photon Energy Group.

Výměna podílů

Podle podmínek dohody Photon Energy vyměnila svůj 49% podíl v solární farmě Gunning o výkonu 220 MWp a 25% podíl na solární farmě Suntop2 o výkonu 200 MWp za 51% podíl společnosti Canadian Solar v solární farmě Maryvale. V rámci transakce bude v práci na projektu pokračovat původní místní partner pro development.

Společnost Photon Energy nyní vlastní 65% podíl v projektu solární farmy Maryvale a bude spolupracovat s místním partnerem (který má zbývající 35% podíl) na předběžném designu a připojení k síti. Společnost očekává, že by to mělo trvat šest měsíců, po nichž bude následovat dohoda o připojení, jejíž uzavření se očekává do 12 měsíců.

Společnosti Photon Energy a Canadian Solar již společně pracovali na projektu solární farmy Suntop1 o výkonu 189 MWp a solární farmy Gunnedah o výkonu 150 MWp. Po dokončení plánování a projektování projektů prodala Photon Energy svůj podíl v obou projektech společnosti Canadian Solar, přičemž Canadian Solar zahájila stavební činnost.

V současné době má Photon Energy v Austrálii, Maďarsku, Polsku a Rumunsku rozpracované projekty s kapacitou přes 420 MW a po celém světě zajišťuje provoz, údržbu a monitoring fotovoltaických elektráren s kapacitou více než 300 MW. Na začátku ledna vstoupila Photon Energy na hlavní trhy burz v Praze a Varšavě. Do té doby byla společnost obchodována na neregulovaných trzích obou burz – NewConnect ve Varšavě a Free Market v Praze.