Photon Energy nahradí naftu hybridním solárním a bateriovým systémem na ostrově lorda Howa

Mezinárodní společnost s českými kořeny Photon Energy včera oznamila, že její dceřiná společnost Photon Energy Engineering Australia postaví na ostrově lorda Howa (australský Nový Jižní Wales) hybridní solární a bateriový systém, což výrazně sníží závislost místní komunity na energii vyráběné z nafty.

Elizabeth Allnutt


Smysluplná náhrada za dieselagregáty

Na odlehlém ostrově zapsaném na seznamu světového dědictví, který se nachází v Tasmanově moři 700 km severovýchodně od Sydney, bude postavena fotovoltaická elektrárna o výkonu 1,2 MWp a bateriový systém s kapacitou přes 3,2 MWh. Integrovaný solární a bateriový systém, speciálně navržený pro malou a odlehlou lokalitu, zabezpečí více než dvě třetiny spotřeby elektřiny ostrova, který v současné době využívá dieselové agregáty.

„Jsme hrdí na to, že společnost Photon Energy uspěla v přísném výběrovém řízení rady zastupitelstva ostrova lorda Howa a může tak pomoci tamní komunitě nejen značně snížit emise nafty a skleníkových plynů, ale také zabránit únikům nafty do nedotčené přírody ostrova,“ řekl Michael Gartner, provozní ředitel společnosti Photon Energy Australia.

Na tento projekt s celkovými náklady 11,1 milionu australských dolarů poskytla prostřednictvím Agentury pro energii z obnovitelných zdrojů (ARENA) australská federální vláda 4,5 milionu AUD, přičemž vláda Nového Jižního Walesu rovněž poskytla úvěr ve výši 5,9 milionu AUD radě ostrova lorda Howa, která je odpovědná za údržbu, kontrolu a správu ostrova.

Pozemní fotovoltaická elektrárna kombinovaná se solárním bateriovým systémem bude integrována s místní mikrosítí a dieselovými agregáty, které v současné době tvoří hlavní zdroj energie pro ostrovní komunitu.
Výstavba projektu bude zahájena začátkem příštího roku a očekává se, že bude dokončena v červnu 2020.