Photon Energy hodlá v Maďarsku zprovoznit až 75 MW fotovoltaických elektráren

Mezinárodní společnost Photon Energy s českými kořeny pokračuje v expanzi na maďarském a australském trhu. V Maďarsku společnost získala do správy nové projekty o celkové kapacitě 16,3 MWp a oznámila, že do do konce roku 2021 zde hodlá rozšířit své fotovoltaické portfolio na 75 MWp.

Photon Energy


Expanze v Maďarsku

Ve druhém čtvrtletí 2019 společnost akvírovala v Maďarsku 13 nových projektů s celkovou kapacitou 16,3 MWp. Po sledovaném období koupila další čtyři nové s celkovou kapacitou 2,8 MWp, čímž dosáhla cíle 50 MWp pro vlastní portfolio. Vzhledem k potenciálu maďarského trhu se vedení společnosti rozhodlo cíl zvýšit na 75 MWp, které společnost hodlá postavit do konce roku 2021. 

V Maďarsku zahájila společnost stavbu 16 elektráren o celkové kapacitě 11,2 MWp v lokalitách Fertőd, Monor a Taszár. Očekává se, že všechny projekty budou postaveny a připojeny k síti do konce roku 2019. 

Na australském trhu společnost úspěšně dokončila výstavbu 20 z 30 střešních instalací, každá o kapacitě 99 kWp, pro řetězec supermarketů ALDI Stores Australia. Zbývajících 10 střešních instalací a 1,6 MWp instalace na střeše distribučního centra řetězce jsou stále ve výstavbě.

Růst tržeb i zisku

Photon Energy také reportovala ve druhém čtvrtletí 2019  finanční výsledky. Konsolidované příjmy společnosti se zvýšily o 17,6 % na 205 milionů korun, zatímco zisk EBITDA meziročně vzrostl o 3,8 % na 91 milionů korun. Čistý zisk i celkový provozní výnos se vrátily ve srovnání se ztrátami v odpovídajícím období v roce 2018 do černých čísel.  

Společnost připisuje meziroční nárůst tržeb o 17,6 % především zvýšenému prodeji výroby elektřiny v důsledku rozšíření vlastního portfolia fotovoltaických elektráren v Maďarsku o 11,6 MWp, inženýrským aktivitám v Austrálii a obchodování s fotovoltaickými technologiemi. Produkce vzrostla meziročně o 36,8 % na 14,5 GWh ve srovnání s 10,6 GWh ve stejném čtvrtletí loňského roku. 

I přes zvýšené náklady na development projektů a nárůst administrativních a personálních nákladů se společnosti podařilo navýšit EBITDA meziročně o 3,8 % na 91 milionů korun, zatímco zisk EBIT se zlepšil o 3,6 % na 39 milionů korun. Čistý zisk dosáhl 5,4 milionu korun ve srovnání se ztrátou 4 miliony korun a celkový provozní výnos se zlepšil na 17 milionů korun po ztrátě 33 milionů korun v předchozím roce. 

„Velmi nás těší růst našeho podnikání ve druhém čtvrtletí roku 2019, ať už jde o development projektů a nové akvizice, nebo o inženýrské aktivity pro vlastní portfolio společnosti a naše klienty. Věříme, že rok 2019 pro nás bude dalším úspěšným rokem, kdy některé z našich velkých australských projektů dosáhnou fáze připravenosti k výstavbě a projekty v Maďarsku přispějí k růstu našeho portfolia a následně opakujícím se vysokým ziskům v budoucnu,“ řekl Georg Hotar, generální ředitel společnosti.