Photon Energy expanduje v Rumunsku a má vysoký rating v oblasti ESG

Mezinárodní společnost s českými kořeny Photon Energy minulý týden připojila k síti dvě solární elektrárny v Rumunsku s celkovou kapacitou 9,5 MWp. Celosvětově nyní společnost vlastní a provozuje 94 elektráren s celkovým výkonem 113,1 MWp.

Zdroj: Photon Energy

Zdroj: Photon Energy

Expanze na solárním trhu v Rumunsku

Společnost Photon Energy navýšia své solární portfolio o jednu elektrárnu s výrobním výkonem 4,73 MWp u města Aiud a druhou s výkonem 4,73 MWp u města Teiuș, obě se nacházejí v župě Alba v Rumunsku.

Očekává se, že celková roční výroba elektráren v Aiudu a Teiușu dosáhne přibližně 6,8 GWh, resp. 7,1 GWh ročně. Toto podle aktuálních forwardových cen elektřiny v základním zatížení v Rumunsku v příštích 12 měsících odpovídá celkovým očekávaným příjmům ve výši 47 milionu korun. 

Vysoce účinné bifaciální solární moduly namontované na jednoosých trackerech budou do sítě řízené společností Distribuție Energie Electrică Romania ročně dodávat celkem 13,9 GWh obnovitelné energie.

Důležitý milník

Vyrobenou elektřinu bude Photon Energy prodávat na energetickém spotovém trhu bez jakékoli podpory nebo smlouvy o nákupu s odběratelem energie. Společnost na základě aktuálních forwardových cen elektřiny v základním zatížení v Rumunsku očekává, že elektrárny v příštích 12 měsících dosáhnou výnosů v celkové výši 47 milionu korun.

„Jsme nadšeni, že jsme naše portfolio provozovaných fotovoltaických aktiv rozšířili o dalších 9,5 MWp,“ uvedl generální ředitel Photon Energy Group Georg Hotar. „Po spuštění našich prvních čtyř elektráren v Rumunsku představuje uvedení elektráren v Aiudu a Teiușu pro společnost Photon Energy další důležitý milník na rumunském trhu s obnovitelnými zdroji energie, kde plánujeme uvést do provozu dalších přibližně 10 MWp, čímž se naše portfolio IPP (nezávislá výroba energie) v nadcházejících týdnech rozšíří na více než 120 MWp.

Portfolio IPP společnosti nyní zahrnuje 94 solárních elektráren s celkovou výrobní kapacitou 113,1 MWp. V současné době zdroje o celkovém výkonu téměř 100 MWp prodávají čistou elektřinu bez dotací přímo na energetickém trhu. Společnost v současné době realizuje v Austrálii a na svých klíčových trzích ve střední a východní Evropě velké solární projekty (tzv. utility scale) o celkovém výkonu přes 950 MWp, včetně více než 240 MWp v Rumunsku, z nichž 10,3 MWp má být uvedeno do provozu v nadcházejících týdnech.

Velmi dobrý ESG rating

Společnost Photon Energy oznámila, že nedávno obdržela od nezávislé agentury imug rating, která posuzovala zásady a aktivity společnosti v oblasti udržitelnosti, za své postupy v oblasti ESG a obchodní model hodnocení „velmi dobrý“. Agentura imug rating obnovila své hodnocení „velmi dobrý“, udělené na škále slabý, střední, dobrý, velmi dobrý a výborný, dva roky po prvním hodnocení provedeném v květnu 2021.

Agentura imug rating patří mezi přední ratingové agentury udržitelnosti v Německu a specializuje se na výzkum v oblasti životního prostředí, sociálních dopadů a správy a řízení společností (ESG). Více než 25 let působí v oboru udržitelného financování a sociálně odpovědného investování (SRI). Mezi klienty této agentury patří významní správci aktiv, alternativní banky i institucionální investoři a nevládní organizace.

„Jsme hrdí, že naše postupy v oblasti ESG hodnotí imug rating jako ‚velmi dobré‘. Potvrzuje tak platnost naší strategie, v níž je udržitelnost klíčovým faktorem tvorby hodnot naší společnosti,“ uvedl generální ředitel skupiny Photon Energy Group Georg Hotar.

„Jelikož je naším posláním pozitivně přispívat ke společenskému rozvoji důrazem na udržitelnost, má pro nás toto hodnocení obrovský význam. Prokazuje náš závazek být transparentním a důvěryhodným partnerem,“ uzavřel Hotar.