Photon Energy expanduje na poli velkokapacitních bateriových úložišť

Mezinárodní solární společnost s českými kořeny Photon Energy koupila v Austrálii práva na solární projekt s bateriovým úložištěm. Společnost nyní  připravuje jeho stavbu, která by měla začít ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Zdroj: PhotonEnergy

Významný milník

Nový fotovoltaický systém v kombinaci s velkokapacitní baterií (BESS) Photon Energy připravuje poblíž města Boggabri, které se nachází téměř 500 kilometrů severozápadně od Sydney. Po jeho dokončení bude zabírat celkem plochu 22 hektarů a bude se skládat z více než 16 500 bifaciálních, tedy oboustranných solárních modulů namontovaných na jednoosých nosičích.

Nová fotovoltaická instalace o výkonu 9,8 MWp bude doplněna o BESS s kapacitou 10 MWh. Společnost předpokládá, že výstavba začne koncem druhého čtvrtletí roku 2023.

„Tato transakce představuje významný milník, neboť se jedná o naši první akvizici projektu solárního a bateriového úložiště pro skupinu Photon Energy Group. Tento projekt významně přispěje k cíli vlády Nového Jižního Walesu snížit do roku 2030 emise CO2 o 50 % oproti roku 2005,“ uvedl Michael Gartner, technický ředitel Photon Energy Group a generální ředitel Photon Energy Australia.

Rozšíření portfolia

Spolenčnost Photon Energy neuvedla ve svém prohlášení hodnotu transakce spojenou s akvizicí nového projektu v Austrálii. Po dokončení projektu bude mít Photon Energy ve svém portfoliu 96 elektráren o výkonu přes 90 MWp.

Systém by měl po dokončení vyrábět přibližně 16,4 gigawatthodiny energie z obnovitelných zdrojů. Projekt s bateriovým úložištěm s kapacitou deset megawatthodin je pro společnost první takto velkou elektrárnou, která zahrnuje i baterie. Bude sloužit jako prototyp řešení, které společnost plánuje v budoucnu rozšířit i na své evropské trhy.

Photon Energy Group poskytuje řešení pro solární energii a úpravu vody po celém světě. Služby v oblasti solární energie dodává prostřednictvím společnosti Photon Energy. Ta vznikla v roce 2008 v Praze a od té doby postavila a uvedla do provozu solární elektrárny s celkovou kapacitou přes 120 megawattů (MWp) a spravuje vlastní portfolio elektráren s kapacitou 91,9 MWp. Nyní má sídlo v Amsterdamu.

V současné době má v Austrálii, Maďarsku, Polsku a Rumunsku rozpracované projekty s kapacitou více než 900 MWp a po celém světě zajišťuje provoz, údržbu a monitoring fotovoltaických elektráren s kapacitou více než 380 MWp. Akcie firmy jsou obchodovány na burzách v Praze, Varšavě a Frankfurtu.