Photon Energy expanduje na fotovoltaickém trhu  v Rumunsku

Mezinárodní společnost s českými kořeny  Photon Energy oznámila, že dokončila v Rumunsku dvě fotovoltaické (FV) elektrárny. Elektrárny mají kombinovanou výrobní kapacitu 10,3 MWp a již byly připojeny do sítě.

Zdroj: Photon Energy

Milník na trhu v Rumunsku

Společnost dokončila a připojila k síti elektrárnu s výrobní kapacitou 3,2 MWp u města Făget v župě Timiș a další elektrárnu s kapacitou 7,1 MWp u města Săhăteni v župě Buzău.  V současnosti má společnost v  Rumunsku rozestavěných dalších pět elektráren o celkové kapacitě 20,1 MWp, které plánuje dokončit do konce roku 2023.

„Po úspěšném spuštění prvních šesti rumunských elektráren na začátku letošního roku, představují nové výrobní zdroje ve Făgetu a Săhăteni další důležitý milník působení Photon Energy na rumunském trhu obnovitelných zdrojů energie. V současnosti zde máme v pěti různých lokalitách v pokročilé fázi výstavby další zařízení s celkovou výrobní kapacitou přibližně 20 MWp,“ uvedl Georg Hotar, generální ředitel Photon Energy Group.

Předpokládaná roční výroba těchto elektráren se odhaduje na přibližně 4,7 a 10,9 GWh. Vysoce účinné bifaciální FV moduly instalované na jednoosých trackerech budou dodávat čistou energii do distribučních sítí společností E-Distribuție Banat (Făget) a Distribuție Energie Electrică Romania (Sahateni).

Elektrárny bez dotací

Vyrobená elektřina bude společnost Photon Energy prodávat na trhu s energií, bez jakékoli státní podpory nebo smlouvy PPA o nákupu energie s konrétním odběratelem.

Společnost očekává, že elektrárny v roce 2024 vygenerují výnosy ve výši přibližně 54 milionů korun, což je odhad, který vychází ze současných rumunských forwardových cen elektřiny v základním zatížení.

Nové elektrárny se nacházejí v blízkosti měst Făget (župa Timiș) a Săhăteni (župa Buzău), rozkládají se na ploše 4,8 a 10 hektarů a jsou vybaveny celkem 18 300 FV moduly. Elektrárny vlastní a provozují k tomu účelu zřízené společnosti, které jsou plně vlastněné skupinou Photon Energy Group.

Růst vlastního portfolia

Portfolio vlastních elektráren společnosti nyní zahrnuje 96 solárních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 123,4 MWp.

Z nich elektrárny s instalovanou kapacitou přes 100 MWp prodávají čistou elektřinu přímo na energetickém trhu bez státních podpor. Společnost nyní realizuje v Austrálii a na svých klíčových trzích ve střední a východní Evropě velké solární FV projekty s celkovou kapacitou přes 1,2 GWp, včetně 223 MWp v Rumunsku, z nichž celkem 20,1 MWp je v pokročilé fázi výstavby.

Na rumunském trhu poskytuje Photon Energy řadu služeb v oblasti fotovoltaiky od developmentu, návrhu a výstavby velkých zdrojů až po provoz a údržbu FV aktiv nebo velkoobchod s FV komponenty. Zároveň dodává FV instalace a související služby pro firmy a instituce.