Photon Energy dále investuje do startupu, který vyvíjí novou technologii akumulace energie

Nizozemská společnost s českými kořeny  Photon Energy oznámila, že navýší svůj kapitálový podíl o 42 milionů dolarů (678 milionů CZK) do australské technologické společnosti RayGen Resources Pty Ltd (dále jen „RayGen“), jenž vyvíjí inovativní projekty v oblasti výroby a ukládání solární energie. RayGen již několika let připravuje nové řešení tím, že kombinuje svoji patentovanou solární technologii PV Ultra, jež vyrábí elektřinu a teplo, s přizpůsobeným cyklem tepelného skladování Thermal Hydro.

Zdroj: Wikipedia

Druhá investice do nadějného startupu

Kromě Photon Energy do nového australského startupu investují rovněž další investoři jako je společnost  AGL, Schlumberger New Energy a Chevron Technology Ventures. Společnost RayGen podpořila i australská vláda  vláda částkou 15 milionů AUD (242 milionů CZK) pomocí grantového financování z fondu ARENA.

Photon Energy Group zainvestovala do australské společnosti RayGen poprvé v dubnu 2020, kdy s ní také uzavřela strategické partnerství a připojila se tak k dalším investorům společnosti.

Photon Energy ve společných projektech s RayGen působí jako partner při vývoji projektů, zajišťuje výstavbu a tam, kde je to vhodné působí také jako kapitálový investor. Nejnovější investice Photon Energy Group do společnosti RayGen činí 3 miliony AUD (48 milionů CZK), při zachování stávajícího 9% podílu.

Realizace prvního velkého projektu

RayGen hodlá použít finanční prostředky získané v rámci tohoto financování na výstavbu, připojení a provoz své první solární elektrárny RayGen Power Plant Carwarp (RPPC) s kapacitou 50 MWh. Společnost AGL bude odběratelem energie z této elektrány a spolupracuje na studii proveditelnosti implementace technologie RayGen na své elektrárně Liddell.

Získané finance použije RayGen na návrh a výstavbu nové výrobní linky modulů o výkonu 100 MW ročně (rozšíření stávající kapacity z 25 MW na 125 MW ročně), stejně jako na umožnění vývoje projektů o výkonu 1 GWh+.

Ve svých řešeních výroby a skladování solární energie integruje společnost RayGen svoji patentovanou technologii PV Ultra – kogenerační koncentrovanou fotovoltaickou výrobu energie s patentovaným elektrotermálním úložistěm, které spojuje akumulaci tepelné energie ve vodním rezervoáru, organický Rankin Clausiův cyklus pohánění turbíny a průmyslové chladiče. Technologie PV Ultra je úspěšně v provozu již šest let v zařízení RayGen ve městě Newbridge ve státě Victoria.

„Jsme nadšení, že se můžeme zúčastnit dalšího investičního kola, kdy společnost RayGen řeší problém nestálosti obnovitelné energie touto průlomovou dlouhodobou technologií skladování solární energie,“ řekl Michael Gartner, provozní ředitel společnosti Photon Energy Australia a technický ředitel společnosti Photon Energy Group. „Jsme přesvědčeni, že zajištěné financování pomůže společnosti RayGen realizovat jejich zajímavé projekty.“

„Máme radost, že obdržíme následnou investici od společnosti Photon Energy, se kterou sdílíme vizi urychlení přechodu na obnovitelnou energii pomocí vysoce inovativní technologie výroby a skladování solární energie RayGen,“ uvedl Richard Payne, generální ředitel společnosti RayGen.

Podle Payna je strategické partnerství se společností Photon Energy zásadní pro uvedení nového produktu na rychle rostoucí celosvětový trh. . RayGen má zkušený tým 35 zaměstnanců v Melbourne a Bendigu, který pracuje v oblasti strojírenství, výroby, provozu a komerčních aktivit.

V roce 2015 zahájil startup první FV Ultra projekt dodávky energie farmám poblíž Bendiga ve Victorii a nyní funguje při vysokém výkonu již šest let. Společnost RayGen vytvořila a prodala 1MWAC (3MW kogenerace) FV Ultra projekty podporované smlouvami o nákupu energie. RayGen vyvíjí a vyrábí své vysoce účinné solární moduly ve svém 25MWAC výrobním závodě v Melbourne.