Photon Energy dále expanduje na maďarském fotovoltaickém trhu a rozvíjí nový byznys v Polsku
Mezinárodní společnost s českými kořenyt Photon Energy včera oznámila, že podepsala smlouvu o dlouhodobém projektovém financování bez zpětného postihu (angl. non-recourse project finance) pro dalších 20,1 MWp v portfoliu vlastních fotovoltaických elektráren v Maďarsku. Do konce roku 2021 firma plánuje postavit alespoň 75 MWp fotovoltaických elektráren pro vlastní portfolio.
Další expanze v Maďarsku
Financované portfolio se skládá z 29 fotovoltaických elektráren s licencí KÁT v lokalitách Monor, Fertőd, Kunszentmárton, Taszár, Mályi a Tata. Osm elektráren (5,6 MWp) v lokalitě Monor bylo uvedeno do provozu v říjnu 2019, pět dalších (3,5 MWp) ve Fertődu a dvě (1,4 MWp) v Kunszentmártonu v listopadu 2019 a tři (2,1 MWp) v Taszáru na začátku prosince 2019.
Z financovaného portfolia plánuje skupina uvést do provozu tři elektrárny v lokalitě Mályi o kapacitě 2,1 MWp a dalších osm o kapacitě 5,4 MWp v prvním čtvrtletí 2020. Financování do výše 5,93 miliardy HUF (456 milionů CZK) po dobu 15 let poskytla banka K&H, maďarská dceřiná společnost belgické skupiny KBC Group N.V. a jedna z největších společností zabývajících se bankovními a finančními službami a vedoucí hráč v oblasti projektového financování.
„Ochrana životního prostředí je klíčovou součástí strategie udržitelnosti společnosti K&H, protože kromě toho, že jsme finančním zprostředkovatelem, jsme zodpovědní také za životní prostředí, ve kterém naši zákazníci, partneři a zaměstnanci působí. Proto K&H Bank hraje a bude i nadále hrát aktivní roli ve financování fotovoltaických investic,“ zdůraznil Mihály Országh, ředitel odboru specializovaných finančních služeb K&H Bank.
„Po úspěšném refinancování první skupiny našich 17 fotovoltaických elektráren začátkem tohoto roku představuje tato transakce další milník v naší expanzní strategii v Maďarsku. Postavili jsme a předfinancujeme elektrárny pomocí výnosu z našeho umístění eurových dluhopisů. Refinancování druhé skupiny 29 fotovoltaických elektráren připojených k síti s pomocí K&H Bank je významným krokem vpřed v naší strategii pro maďarský trh postavit do konce roku 2021 alespoň 75 MWp fotovoltaických elektráren pro naše portfolio,“ řekl Clemens Wohlmuth, finanční ředitel společnosti Photon Energy.
Photon Energy zabezpečila EPC služby pro všechny elektrárny prostřednictvím své dceřiné společnosti Photon Energy Solutions HU Kft. Photon Energy Operations HU Kft., rovněž dceřiná společnost skupiny, poskytne dlouhodobý monitoring elektráren i jejich provoz a údržbu.
Vstup na polský trh?
Photon Energy kromě Maďarska připravuje i vstup na polský trh, kde nyní působí jako partner místních společnosti při výstavbě fotovoltaických elektráren.
Chceme vstoupit na hlavní burzovní trh, potvrzuje česká společnost Photon Energy působící v oboru výstavby, provozování a údržby solárních elektráren. Ve hře jsou zatím dvě možné varianty – převedení akcií na hlavní trh varšavské burzy nebo vstup na některou z burz v eurozóně.
„Jako mezinárodní společnost bychom rádi oslovili nejen polské investory. O finálním rozhodnutí budeme trh včas informovat,“ uvedl mluvčí Photon Energy Martin Kyslý.
Polská solární společnost Rencraft Photon Energy letos podepsala smlouvu na výstavbu solární farmy pro Městský vodovodní podnik v Koszalinu. Cílem projektu je výstavba fotovoltaické elektrárny o výkonu 0,95 MWp, která bude solární elektřinu dodávat místní čistírně odpadních vod. Investice do elektrárny má dosáhnout bude stát hrubou 4,142 milionu PLN (26,5 milionů Kč).
Vodárenská společnost v Koszalinu tak hodlá omezit stále rostoucí účty za elektřinu, který letos činí až 70 %. Spuštění nové solární farmy je naplánováno na květen roku 2020. Photon Energy intenzívně prověřuje další možnosti podnikání na perspektivním fotovoltaickém trhu v Polsku, zejména v nových aukcích.