Pandemie zvedla zájem o vlastní zdroje energie. Funguje to i bez dotací
Meziroční růst o 28 procent
Za uplynulý rok firma realizovala bezmála 1 400 rezidenčních i firemních zakázek v hodnotě přesahující 400 milionů korun. Počet instalací meziročně stoupl o 28 procent.
„Skokový nárůst objednávek jsme zaznamenali hned zkraje pandemie. Řada lidí díky karanténě získala čas na to, aby dořešila dlouho odkládané projekty – třeba pořízení vlastního zdroje. Nárůst byl tehdy znát nejen v počtu uzavřených smluv, ale zejména v jejich hodnotě. Domácnosti si podstatně častěji pořizovaly dražší sestavy s bateriemi, případně kombinovaly fotovoltaiku s tepelným čerpadlem,“ přibližuje jednatel S-Power Energies Jaroslav Šuvarský.
Popularita obnovitelných zdrojů podle Šuvarského roste jednak díky příznivým cenám technologií, jednak v důsledku legislativních požadavků. Počínaje loňským rokem totiž všechny novostavby musí být navrženy jako tzv. NZEBy, tedy budovy s téměř nulovou spotřebu energie.
„Bez nějaké formy obnovitelného zdroje energie je nyní získání stavebního povolení prakticky nemožné,“ upozorňuje Jaroslav Šuvarský.
Víc než čtvrtina B2C trhu
Podle dat ministerstva životního prostředí bylo v segmentu střešních elektráren pro rodinné domy loni schváleno celkem 4 846 žádostí o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Téměř 1300 jich za své klienty vyřizovala společnost S-Power Energies, která tak reprezentuje víc než čtvrtinu trhu rezidenčních fotovoltaik.
„U 80 procent rodinných domů instalujeme systémy, které ukládají přebytky energie do baterií. Zákazníkům to umožňuje využívat vlastní energii i v časech, kdy elektrárna nevyrábí nebo když dojde k výpadku centrální sítě. Soběstačnost je nyní pro lidi důležitější než kdy dřív,“ přibližuje Jaroslav Šuvarský s tím, že ještě před pár lety byl poměr bateriových a bezbateriových řešení opačný.
Klienti nejčastěji volí sestavu o velikosti kolem 5 kWp (instalovaný výkon), která ukládá přebytky do baterií o kapacitě přes 10 kWh.
„Taková kombinace je nejen praktická hlediska poměru cena/výkon, ale navíc se na ni dá čerpat nejvyšší možná dotace, tedy 155 až 170 tisíc korun,“ doplňuje Šuvarský.
Nastupující trend: Kombinace OZE
Vedle stoupajícího zájmu o sestavy s akumulací vyplývá ze statistik S-Power Energies i to, že domácnosti začínají jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů vzájemně kombinovat. V uplynulém roce firma instalovala 55 sestav, které kombinovaly střešní fotovoltaiku a tepelná čerpadla.
„Používáme technologie, které se v průběhu roku dokonale doplňují. Tepelné čerpadlo v zimním období vykryje sníženou produkci fotovoltaiky a zajistí vytápění i ohřev vody. V letním období naopak dokáže interiér ochladit efektivněji než klimatizace, a navíc to dělá prakticky zadarmo, protože k tomu používá přebytky z fotovoltaiky,“ vysvětluje Šuvarský.
Firemní boom mírně zbrzdil
Navzdory koronavirové krizi loni dál stoupal také počet instalací na střechách podniků a továren. Původní exponenciální růst poptávky ale v důsledku koronavirové krize o něco zpomalil.
„Firmy jsou velmi citlivé na riziko, proto řada zájemců o fotovoltaiku loni vyčkávala. Podniky méně zasažené pandemií však vlastní zdroje pořizovaly, často i bez dotace. Motivovala je možnost snížit své náklady co nejrychleji. Pokud by se rozhodly čekat na dotaci, může její vyřízení trvat i víc než rok,“ komentuje Šuvarský.
Bez dotace podle něj podniky pořizovaly nejčastěji menší bezbateriové sestavy do velikosti 100 kWp, připojené k nízké hladině napětí. Firma S-Power Energies loni získala 26 takových zakázek o celkovém výkonu 0,54 MWp.
„U solárních elektráren do velikosti 20 kWp nebylo nutné žádat ani o stavební povolení. Díky tomu jsme mohli instalovat v řádu několika měsíců. Klienti snížili své náklady, a navíc se ochránili před dalším růstem cen. Prakticky si na další čtvrtstoletí zafixovali cenu elektřiny pod 1 Kč/kWh,“ vysvětluje jednatel.
Vedle toho společnost instalovala také několik elektráren dotovaných programem OP PIK. Celkový instalovaný výkon těchto zakázek dosahoval 0,43 MWp.
Nedostatek instalatérů
V letošním roce S-Power Energies očekává pokračující nárůst poptávky nejen po fotovoltaikách, ale i po tepelných čerpadlech. Kombinace obou technologií totiž může srazit náklady domácností i firem až o desítky procent. Firemní realizace vedle programu OP PIK výrazně podpoří také aktuálně vyhlášený Modernizační fond.
„Oproti loňsku bychom rádi zdvojnásobili počet smluv na firemní zakázky, u rodinných domů předpokládáme navýšení objednávek asi o 20 procent. Teoreticky by tato čísla mohla být i vyšší, ale narážíme na nedostatek kvalifikovaných pracovníků na českém trhu,“ dodává Šuvarský.
„Proto se v tomto roce zaměřujeme i na rozvoj odborného vzdělávání. Ve spolupráci se Střední školou elektrotechnickou v Lipníku nad Bečvou momentálně finalizujeme studijní plán tříletého oboru zaměřeného na solární energetiku. První ročník bychom rádi otevřeli už ve školním roce 2021/2022,“ uzavírá Šuvarský.