Padlou solární „malinu“ zachraňuje čínský investor. Pachuť ale zůstává…?

Energetický holding Malina (EMH) se „nesmazatelně“ zapsal do dějin české fotovoltaiky. Bohužel negativně. Jeho vedení a majitel Cyril Regner poškodil  téměř tři tisíce českých rodin, které si u společnosti objednalo a zaplatilo zálohu na novou fotovoltaickou elektrárnu a zřejmě kvůli tomu přijdou o své peníze. A to navzdory tomu, že se EMH vyhnulo včera insolvenci a do společnosti jako nový investor vstupuje čínská polostátní společnost GoodHao v rámci její reorganizace.

Zdroj: Deník DNES

Solární tornádo s trpkým koncem

Na solární trh v Česku vstoupl EMH s velmi  lákavou nabídkou do dodávku fotovoltaik pro domácnosti na počátku roku 2022. V době vrcholu solárního boomu kvůli drahým energiím v minulém roce na trhu nasbíral několik tisíc objednávek.

Firma od samého začátku lživě tvrdila, že má nejprve továrnu na baterie v Kalifornii, pak také v Číně a že plánuje gigatovárnu na panely v Česku. Těmto slibům uvěřily nejen tisíce českých domácností, ale také média a dokonce jedna ze 3 solárních asociací, do které EMH vstoupila a chlubila se její záštitou…

Jak už to v životě bývá, po velkých slibech následuje trpké vystřízlivění. EMH v polovině května letošního roku oznámila finanční problémy včetně insolvence. Společnost v čele se svým majitelem Riegnerem, který díky svému sobeckému a lživému jednání, v kombinaci s tristním mismanagement své společnosti a honbou za větším ziskem, poškodila několik tisíc českých domácností, které pravděpodobně nikdy neuvidí své peníze investované do nových fotovoltaik.

Celková výše jimi přihlášených pohledávek poškozených věřitelů za EMH činí astronomickou částku jedné miliardy 336 milionů. Počátkem května vedení společnosti podalo návrh na insolvenci, v něm uvedlo závazky za zhruba 1,4 miliardy korun. V červnu společnost EMH oznámila, že má rozpracováno přibližně 1500 zakázek, které chce dokončit. U dalších 2200 projektů naopak práce zatím nezahájila.

Kam skončily „love“?

Krach EMH, firmy na dodávky střešní fotovoltaiky by připravil řadu lidí o celoživotní úspory, se zatím nekoná. Věřitelé včera rozhodli o reorganizaci EMH.

Ani reorganizace EMH však nezaručuje, že se lidem všechny peníze vrátí. Podle sdělení insolvenčního správce je třeba také dořešit, kam investované peníze z EMH odtekly. Z důvěryhodného zdroje je známo, že  bývalé vedení EMH realizovalo vysoké výdaje na vysoké provize, večírky, nákupy značkového zboží, výjezdy do luxusních destinací nebo sponzoring fotbalu.

„Prostě úplně megalomansky rozhazování peněz. Nikdo nevěděl, jaké jsou mantinely. Nikdo nevěděl, co zvládneme a co už je přes čáru. To znamená, že dokud se prodávalo, dokud tekly prachy do firmy, tak se utrácelo,“ řekl bývalý obchodní manažer a ředitel EMH Jan Mrázek.

Perla s trpkou příchutí na závěr

Kvůli předchozímu špatnému hospodaření bývalého vedení EMH se totiž vybrané zálohy, které měly sloužit hlavně na nákup materiálu, ve firmě rozplynuly.

Policie vyšetřuje i verzi o úmyslném vyvádění peněz z firmy. Už na jaře zajistila na účtech asi půl milionu korun, dosud ale nikoho neobvinila.

Současné vedení EMH slibuje poškozeným investorům, že jim objednané FVE dokončí, ale za „přirážku“ 20% oproti původní ceně.  V průměru jde podle holdingu asi o 100 tisíc korun navíc oproti původně dojednané ceně. Je to poněkud tristní slib s ohledem na fakt, že v posledních 6 měsících poklesly velkoobchodní ceny panelů na trhu o více než 40%.

Novým zachráncem, tj. investorem do EMH má být polostátní čínská společnost GoodHao, která je podle svého vyjádření financována z provinčních i vládních čínských fondů. S ohledem na její čínský původ je ale těžké ověřit, kdo za ní stojí a jakou má historii.