Padl návrh na revizi smluv na podporu solární energetiky kvůli příliš vysokým nákladům

Politické špičky řešily o víkendu energetickou koncepci i překompenzaci podpory pro POZE.  V sobotu  jednal o energetice v Lánech ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s prezidentem republiky Milošem Zemanem.  Jednání se mimo jiné zúčastnili také generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš nebo guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Active Solar


Revize smluv na podporu solární energetiky

Vláda aktuální řeší s politiky návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun. Snížení deficitu rozpočtu o deset miliard  požadují zástupci komunistické strany (KSČM). 

V této souvislosti vyjednavačka KSČM Miloslava Vostrá nedávno požádala ministerstvo průmyslu a obchodu o to, aby provedlo revizi smluv na podporu solární energetiky. Podle Vostré je třeba zjistit, zda se nejedná o nedovolenou státní podporu.

Komunisté již dříve chtěl omezit podporu pro solární elektrárny postavené v letech 2008-2010. Její návrh na zavedení až 50% solární daně však v roce 2011 neuspěl u tehdejší vlády bývalého premiéra Nečase (ODS). Tehdejší vláda nakonec posvětila solární daň ve výši 26-28 % pro fotovoltaické elektrárny postavené v letech 2009-2010 na dobu 3 let.

Vysoké náklady na podporu pro OZE

O víkendu s prezidentem Zemanem řešil ministr průmyslu Havlíček a zástupci hospodářského sektoru řešili také odklon od uhlí nebo politiku obnovitelných zdrojů energie (OZE). Prezident podle Havlíčka chtěl být mimo jiné ujištěn, že ohledně dalšího rozvoje OZE nenastane podobná kontroverzní situace, jako v případě fotovoltaiky na přelomu desetiletí. 

Nejvyšší kontrolní úřad už dříve uvedl, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Podle Havlíčka že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun.

Hlavním předmětem politických diskuzí o víkendu byla však výstavbu nových jaderných zdrojů. Podle České televize ministr Havlíček  prezidenta Zemana ujistil, že platí plánované termíny v souvislosti se stavbou nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Zopakoval, že do konce tohoto roku by měla být vyřešena smlouva mezi vládou a ČEZ. Stavba bloku by podle ministra mohla začít zhruba v roce 2030, mezi lety 2035 až 2040 by mohl být postaven.