Ovládnou Číňané výrobu fotovoltaických panelů v USA?

Zdroj: LONGi Solar
Další expanze Číny
Čínské solární firmy v současnosti ovládají výrobu panelů ve světě téměř z 90%. Své aktivity nyní čínské firmy přenášejí na druhý největší fotovoltaický trh na světě v USA, kde zvýšují výstavbu továren na výrobu solárních panelů. Čína tak získává dominantní postavení v tomto nově vznikajícím odvětví, protože závody nečínských společností v USA nejsou navzdory federálním dotacím schopny čínským výrobcům konkurovat.
Pokud bude současná expanze čínských firem pokračovat současným tempem, pak budou mít čínské podniky v příštím roce na území USA výrobní kapacitu solárních panelů nejméně 20 gigawattů. To bude stačit na pokrytí zhruba poloviny poptávky v zemi.
Znepokojivý vývoj
Očekávaný rychlý růst výroby solárních panelů v USA společnostmi z Číny představuje poměrně znepokojivý výsledek klimatického programu prezidenta Joea Bidena. Cílem jeho administrativy bylo posílit investice do výroby čisté energie, které vytvoří v USA pracovní místa a zároveň se zabrání nadměrné závislosti na svém geopolitickém rivalovi v době, kdy ekonomika přechází od ropy a plynu k obnovitelným zdrojům energie.
Společnosti podporované Čínou mají v USA proti konkurentům výrazné výhody, jako jsou silně dotované dodavatelské řetězce pro surový polykrystalický křemík a nedokončené solární moduly, a také možnost levného státního financování. Navíc stejně jako ostatní společnosti pobírají americké dotace na výrobu čisté energie, které jsou součástí zákona o snižování inflace z roku 2022 (tzv. IRA).
Zhruba 20% solárních továren oznámených od doby, kdy Spojené státy přijaly nové dotace na ochranu klimatu (IRA), vlastní podle výzkumné společnosti Wood Mackenzie čínské firmy. Číňané v USA investují především do výroby panelů, které se zde vyrábějí z článků dovezených z Asie.
USA stejně jako Evropa v minulosti se snažily zmírnit závislost na dovozu čínských solárních výrobků pomocí cel. Kvůli obavám z nucené práce také USA zakázaly zboží spojené s čínskou oblastí Sin-ťiang. Nyní zvažují nová cla na komponenty vyrobené v dalších asijských zemích, kde se čínští výrobci usadili. Přední američtí výrobci usilují o to, aby Spojené státy zavedly nová cla na dovoz komponent a zařízení ze zemí, kde jejich čínští konkurenti odstavili továrny na dodávky do USA.
Zatímco čínští výrobci čelí odporu ze strany amerických výrobců, naopak američtí projektanti, kteří nakupují panely a mají zájem o levné dodávky, je vítají.