OTE: Vnitrodenní aukce a možnost obchodovat každou čtvrthodinu jsou novým nástrojem pro snížení plateb za elektřinu

Vnitrodenní aukce s elektřinou a možnosti obchodovat s elektřinou každou čtvrthodinu, které s příchodem léta spustil operátor trhu (OTE) mají pozitivní vliv na ceny elektřiny. Již v první polovině července i tímto také došlo k dalšímu nárůstu obchodů na obchodních platformách vnitrodenních trhů s elektřinou organizovaných společností OTE.

Snížení nákladů za odchylku

V červenci 2024 bylo na těchto trzích denně průměrně zobchodováno 16 600 MWh (= průměrná roční spotřeba 6 600 domácností). Tato skutečnost vedla ke snížení nákladů za odchylku. Vnitrodenní aukce spolu s možností obchodovat každou čtvrthodinu jsou proto velmi dobrým nástrojem pro obchodníky s elektřinou.

Zvyšují se tak možnosti efektivněji a rychleji reagovat na aktuální situaci na trhu a celkově přispět ke snížení ceny za elektřinu. Tento druh obchodování přispívá k dalšímu rozvoji obnovitelných zdrojů, zavedení sdílení elektřiny, akumulaci i poskytování služeb agregace flexibility. Obchodníci i výrobci mají průběžný přehled o aktuální situaci na trhu, jsou aktivnější a tím vytváří větší tlak pro dosažení, co nejvýhodnější, ceny.

„Zavedení nového způsobu obchodování prostřednictvím vnitrodenních aukcí napříč Evropou a přechod na čtvrthodinovou zúčtovací a obchodní periodu v České republice doplňuje možnosti integrace obnovitelných zdrojů, zohlednění vlivu počasí na jejich produkci. Rovněž vzniká další prostor i ze strany spotřeby, jak reagovat na cenový vývoj, se snahou dosáhnout snížení cen pro spotřebitele,“ říká Michal Puchel, předseda představenstva OTE, a.s.

Lepší přehled o aktuálním vývoji cen

„Vnitrodenní aukce s elektřinou jsou novým nástrojem, který také efektivně přiděluje dostupnou přenosovou kapacitu do nabídkových zón tak, aby získané ceny přeshraničních kapacit v jednotlivých nabídkových zónách odrážely jejich nedostatek v daném čase a vysílaly tak trhu další cenové signály. Zjednodušeně řečeno, obchodníci i výrobci mají lepší přehled o aktuálním vývoji cen, což je motivuje k nákupům a prodejům elektřiny. Celý trh je díky tomu aktivnější a vytváří tlak na hledání rovnovážné ceny elektřiny,“ říká Igor Chemišinec, místopředseda představenstva OTE, a.s.

Vnitrodenní aukce probíhají ve spolupráci s organizátory trhu jednotlivých zemí EU a provozovateli přenosových soustav každý den v 15:00, 22:00 a 10:00 hodin.  Společnost OTE v rámci svých obchodních platforem vnitrodenních trhů umožňuje obchodníkům zprostředkovat jak kontinuální obchodování v rámci 15, 60minutových produktů, tak i obchodování prostřednictvím vnitrodenních aukcí.

Obchodníci i výrobci tyto nástroje každodenně využívají. Aktuální poměr v rámci jednotlivých možností obchodování je v rámci kontinuálních vnitrodenních trhů s 60minutovou periodou 70 %, 15minutovou periodou 20 % a v rámci vnitrodenních aukcí 10 %.

Celkově bylo jen za červenec zobchodováno na denním trhu a vnitrodenním s elektřinou cca 2 715 000 MWh elektřiny, což pro představu byla čistá spotřeba elektřiny dvou velkých krajů ČR za poslední čtvrtletí roku 2023.