Orlen staví obří fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 70 MWp

Polský koncern Orlen chystá masívní investice do fotovoltaiky v Česku i Polsku. Jeho dceřiné společnosti Energa Green Development a Energa Wytwarzanie  loni  Polsku dokončily první etapu stavby velké solární elektrárny Wielbark o výkonu 8 MWp. Letos se plánuje dokončení tohoto projektu, jehož výkon má dosáhnout až 70 MWp.

Zdroj: PKN Orlen

Zdroj: PKN Orlen

Obří projekt v Polsku

Fotovoltaická farma Wielbark se nachází ve Warmińsko-Mazurském vojvodství na severu Polska. V rámci první etapy výstavby tohoto projektu využila společnost Energa Green Development ze skupiny Orlen pozemek o rozloze 10 hektarů, kde loni instalovala solární panely o výkonu 8 MWp.

Letos hodlá Orlen navýšit výkon této farmy až na 70 MWp.  Jedná se o největší fotovoltaickou instalaci, kterou skupina Orlen v Polsku v současnosti připravuje. Po dokončení projektu bude farma schopna vyrobit dostatek energie pro zásobování přibližně 35 000 domácností ročně.

Orlen má v Polsku velké ambice v oblasti fotovoltaiky. V současnosti již disponuje projektovým portfoliem o výkonu přes 390  MWp ve fotovoltaice, které bude postupně realizovat během následujících let. Další investice v řádu stovek megawattů připravuje Orlen také do větných elektráren.

Velké ambice i v Česku

Skupina Orlen, která je v Česku spíše známa jako petrochemická společnost ORLEN Unipetrol, jenž provozuje u nás čerpací stanice a velkou rafinerii, bude fotovoltaiku rozvíjet i u nás. Ve svém litvínovském závodě chystá vyrábět „zelený“ vodík. Za tímto účelem vybuduje největší elektrolyzér v zemi, který připojí k obří fotovoltaické elektrárně

Projekt na výrobu zeleného vodíku ze solárů má „miliardový rozpočet“. Start jeho realizace se očekává v letech 2024-2025. Po jeho dokončení by společnost v roce 2025 měla dosáhnout výrobní kapacity 990 tun vodíku.

Součástí tohoto projektu má být nová fotovoltaická elektrárna o výkonu 52 megawattů. Je to  čtyři megawatty méně než největší tuzemský solární park v Ralsku. Součástí projektu bude rovněž elektrolyzér rozkládající vodu stejnosměrným proudem na vodík a kyslík. Jeho plánovaný výkon má dosáhnout  přes 26 megawattů.