Opavský Ostroj chystá dvě velké investice do střešních solárů

Opavská strojírenská společnost Ostroj vybuduje za deset milionů korun vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Za rok by mohla vyrobit až 486 megawatthodin elektřiny, což by během pracovních dnů mělo pokrýt více než desetinu denní spotřeby firmy.

Zdroj: Ostroj Opava

Dvě nové investice

Výstavbou fotovoltaické elektrárny na střeše jedné z výrobních hal vyvrcholila dlouhodobá spolupráce mezi strojírenskou společností Ostroj Opava a Výzkumným energetickým centrem (VEC), jež je součástí Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO. Za rok by elektrárna měla vyrobit až 486 MWh „zelené energie“. V dohledné době by k ní navíc měla přibýt další se zhruba dvojnásobným výkonem.

Ostroj Opava hodlá solární elektrárnu na střeše jedné z výrobních hal uvést do provozu na počátku příštího roku.  „Využití elektrické energie ze slunce ušetří až 492 tun emisí oxidu uhličitého ročně oproti odběru elektřiny z ‚klasických‘ zdrojů,“ uvedla firma. Množství vyrobené elektřiny by podle ní stačilo k pokrytí roční spotřeby 200 rodinných domů.

V tuto chvíli už máme poptávku na zpracování další projektové dokumentace další fotovoltaické elektrárny o výkonu více než 1 MWo. Měla by to být největší fotovoltaika v areálu firmy. Když se k tomu připočte výkon již nyní budované fotovoltaiky, celkový výkon dosáhne 1,5 MWp,“ objasnil vedoucí projektant elektro VEC Jakub Meca z VŠB-TUO.

Zajištění energetické soběstačnosti

„Výstavba první fotovoltaické elektrárny v areálu naší společnosti je jedním z projektů zaměřených na snižování dramaticky rostoucích nákladů na energie, zajištění částečné energetické soběstačnosti a v neposlední řadě přispěje ke snížení vlivu naší provozní činnosti na životní prostředí. V následujících letech plánujeme instalovat solární panely na střechy dalších objektů v areálu naší společnosti,“ uvedl generální ředitel Ostroje Aleš Martínek.

Do první fotovoltaické elektrárny investuje Ostroj zhruba sedm milionů korun z vlastních prostředků, tři miliony budou tvořit evropské dotace. Martínek uvedl, že správní rada společnosti už schválila záměr vybudovat nejpozději do konce roku 2023 další fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 1 MWp. Na projektech Ostroj spolupracuje s Výzkumným energetickým centrem Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava.

Ostroj je ryze českou akciovou společností. Ve svém portfoliu má důlní stroje, hydraulické válce, hřídele, tiskařské válce či ocelové zápustkové výkovky. Loni firma navýšila tržby meziročně o 60 milionů korun na 1,064 miliardy korun. Podnik skončil ve ztrátě, ale oproti roku 2020 ji snížil o 68 milionů na 11,9 milionu korun. Výsledky ovlivnila koronavirová pandemie.