Omyl analytiků: Trh fotovoltaiky v Česku v roce 2025 rostl. Proč?

Minulý týden někteří analytici publikovali statistiky na téma meziročního poklesu trhu fotovoltaiky v Česku až o 27% v roce 2025. “ Tyto údaje jsou nepřesné, zavádějící a neposkytují pravdivý obraz o vývoji fotovoltaického trhu v minulém roce,“ říká Jaroslav Dorda, nezávislý analytik  a provozovatel webu www.solarninovinky.cz.

 

 

Zdroj: Conergy

Zdroj: Conergy

Trh nových instalací vs retrofity

V roce 2025 bylo v Česku připojeno přes 239 000 fotovoltaických elektráren (FVE) o výkonu ve výši 696 megawattů (MW). K 31.12.2025 dosáhl celkový instalovaný výkon všech FVE 5,16 gigawattu (GW). Převážnou většinu FVE tvoří instalace na střechách rodinných domů.

Fotovoltaický  trh v České republice je specifický v tom, že zahrnuje 2 segmenty, a to nové instalace FVE a retrofity starých FVE, nebo-li modernizace FVE postavených zejména v letech 2008-2010 o instalované kapacitě 2 200 MWp.

Trh nových instalaci vs. zavádějící statistiky

Segment nových instalací FVE v roce 2025 zahrnoval cca 696 MWp dokončených a formálně připojených instalací do 3 distribučních sítí (ČEZ Distribuce, EG.D a Pražská energetika). Provozovatele distribučních sítí (PDS) však ve svých statistikách neevidují několik velkých (utilitních) FVE o výkonu 80-100 MWp, které  byly dokončeny (nebo se nyní dokončují), ale oficiálně nebylo připojeny do sítě.

Jednalo se o tyto instalace utilitních FVE:

Projekt KATEMO Group:           45 MWp
Projekt Enery:                               37 MWp
Projekty skupiny ČEZ:               80-100 MWp

Celkem se jedná o objem 162-182 MWp nových utilitních FVE, které nefigurují v oficiálních statistikách PDS jako nově připojené FVE do sítě.

Trh retrofitů vs. neexistující statistiky

V roce 2025 se velmi dynamicky rozvíjel trh retrofitů FVE. Zejména se jednalo o instalace FVE připojených do sítě zejména v letech 2008-2010 o instalované kapacitě 2 200 MWp.

Největším hráčem na trhu byly skupina ČEZ, který disponuje portfoliem 130 MWp FVE postavených v době první vlny solárního boomu před 15 lety v Česku. V roce 2025 ČEZ retrofitoval 60 MWp těchto FVE. Další nezávislí investoři realizovali loni retrofity o objemu cca 50-100 MWp.

Celkem se loni v Česku retrofitovalo cca 110-160 MWp FVE. „V souladu s platnou legislativou není nutné hlásit retrofity starých FVE na Energetický regulační úřad, ani PDS v Česku. Přesné statistiky proto nejsou k dispozici, ale z průzkumu trhu víme, že segment retrofitů v Česku se velmi dynamicky rozvíjí“, dodává Jaroslav Dorda, nezávislý analytik  a provozovatel webu www.solarninovinky.cz.

Růst trhu oproti roku 2025

Pokud se na fotovoltaický trh v Česku podíváme komplexně, pak zahrnoval v roce 2025 tyto segmenty:

Nové instalace FVE připojené do sítě:                                          696 MWp
Nové instalace ve finální fázi dokončení (odhad):                      170 MWp
Trh retrofitů FVE (odhad):                                                              150 MWp

Trh CELKEM:                                                                            1 016 MWp

V roce 2024 se dle sdělení MPO v Česku připojilo do sítě nová kapacity FVE o výkonu 967 MWp.  Když to porovnáme s komplexním pohledem na růst trhu v Česku v roce 2025 o 1 016 MWp, pak došlo k jeho meziročnímu růstu o 5 %.

„Je škoda, že „někteří analytici“ porovnávají „jablka s hruškami“ a neposkytují pak veřejným médiím pravdivý a komplexní obraz o struktuře a vývoji trhu FVE v Česku,“ uzavírá Jaroslav Dorda, nezávislý analytik  a provozovatel webu www.solarninovinky.cz.