Omán sází na obnovitelné zdroje energie, prim bude hrát fotovoltaika a vítr

Omán dále rozvíjí svou obnovitelnou energii – do roku 2030 chce vyrábět 30 % elektřiny a tepla ze zelených zdrojů. Primárně jde o solární energii, připravuje se ale také několik projektů větrných elektráren. Příležitost pro dodávky technologií mají i české firmy.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Obří projekty

Omán počítá s takzvanými nezávislými energetickými projekty (IPP, Independent Power Projects) – především jde o sluneční energii, protože její cyklická výroba koresponduje se zdejšími výkyvy spotřeby během dne.

Příznivé podmínky denního slunečního svitu a rozsáhlá nevyužitá pouštní plocha jsou pak další faktory, které nahrávají jejímu rozvoji. V přípravě jsou ale i čtyři větrné elektrárny s celkovým výkonem 750 MW.

Největší fotovoltaický projekt v Ománu chystá společnost Shams Ad-Dhahira Generating CompanySolární elektrárna Ibri s výkonem 500 MW by měla být uvedena do provozu 1. června 2021.

Jde o projekt s 1,4 miliony oboustranných fotovoltaických panelů na rozloze 1300 ha ve městě Ibri na severozápadě sultanátu. Licenci bude udělovat Úřad pro regulaci veřejných služeb. Zkušební test je plánován na únor 2021.

Spolupráce s čínskými firmami

Dodavatelem panelů typu N pro solární elektrárna Ibri je blíže nespecifikovaný přední čínský výrobce. Finančními partnery projektu jsou společnosti Gulf Investment Corporation a firma Alternative Energy Projects Company – obě z Kuvajtu. Konsorcium dodavatelských firem (EPC) tvoří společnosti ChinaPower a PowerChina Huadong. Údržbu a provoz projektu bude zajišťovat společnost NOMAC, která je stoprocentní dceřinou společností ACWA Power ze Saúdské Arábie.

Jakmile bude požadovaná licence schválena, bude platit po dobu 25 let. Během tohoto celého období má projekt zaručen odběr u státní monopolní společnosti Oman Power and Water Procurement Company (OPWP).

Výrobní licence pro obnovitelné zdroje energie byly již dříve uděleny také projektům společnosti Rural Areas Electricity Company – Tanweer pro její 50 MW větrnou farmu v Harweelu a společnosti Amin Renewable Energy Company pro její solární elektrárnu o výkonu 125 MW, která dodává elektřinu společnosti Petroleum Development Oman (PDO).

V Ománu se již připravuje další projekt solární elektrárny o výkonu 1 000 MW ve vilájatu Manah, tj. poblíž města Nazvá, cca 140 km jihozápadně od hlavního města Maskat. Datum pro podání nabídky bylo prodlouženo do 16. března 2021.

Saúdské investice na jihu země

Jedním z příkladů využití větru je již zmíněná farma o výkonu 50 MW v Harweelu v nejjižnějším regionu Dhofar. Ta byla plně financována společností ADFD ze Spojených arabských emirátů. Tento park zásobuje elektřinou asi 16 tisíc domácností – což odpovídá 7 % celkové spotřeby energie regionu Dhofar.

Podle odhadů se tak ušetří až 110 tisíc tun emisí oxidu uhličitého ročně. Odběratelem elektřiny je monopolní státní společnost OPWP. Větrný park provozuje Tanweer. Projekt realizovala společnost Abu Dhabi Future Energy Company (Masdar) prostřednictvím konsorcia EPC společností GE Renewable Energy a španělského TSK.

Společnost GE Renewable Energy poskytla 3,8 MW větrné turbíny a TSK je odpovědná za zbývající část infrastruktury větrné farmy a zařízení pro elektrický přenos spojující elektrárnu se sítí. Konsorcium EDF Renewables a Masdar stojí také za projektem větrné farmy Dumat Al Jandal v Saúdské Arábii, která má výkon 400 MW.

Autor: Roman Plevák, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Rijádu