Intersolar (1): Nová bezpečná baterie a komplexní řešení pro energetickou soběstačnost

Ve dnech 6. – 8. října 2021 proběhl v Mnichově největší veletrh a konference věnovaná solární energetice. Izraelská společnost SolarEdge nás letos na veletrhu Intersolar zaujala dvěmi novinkami. První z nich je nová baterie Energy Bank a druhá je komplexní přístup k zajištění energetické soběstačnosti domácnosti pomocí výroby elektřiny ze Slunce.

Produktové novinky společnosti SolarEdge si můžete prohlédnout na výstavě Smart Energy Forum, která proběhne ve čtvrtek 11. listopadu 2021 v Praze.

Nová bezpečná lithiová baterie

Pod značkou Energy Bank uvedla společnosti SolarEdge na trh nový lithiový akumulátor pro domácnosti nebo malé firmy. Vysokonapěťová baterie Energy bank je určena výhradně pro jednofázové měniče.

Baterie Energy Bank má vysoký standard zabezpečení vůči riziku požárů –jako první v rezidenčním segmentu má zabudované samohašení, které v případě výskytu tzv. “thermal runaway” nebo-li teplotního úniku automaticky uvolní speciální hmotu, jenž neutralizuje vzniklé reakce a absorbuje teplo.

Baterie disponuje využitelnou kapacitou 9,7 kWh (nominální kapacita je 10,3 kWh) a schopností 100% hloubky vybití.  Trvalý výstupní výkon baterie je 5 kW se špičkovým výstupním výkonem v záložním režimu 7,5 kW po dobu 10 sekund.

Díky použití kvalitních NMC článků baterie Energy Bank nabízí vysokou  „tzv. oboustrannou účinnost“ přes 94,5 %,   což je jedna z nejvyšších hodnot na trhu v současnosti. O vysoké kvalitě produktu svědčí 10-letá produktová záruka na baterii

Jedná se o škálovatelné řešení, kdy na jeden střídač lze nainstalovat až 3 baterie, které poskytují kapacitu až 29,1 kWh.  Pro instalaci dalších bateriových jednotek je nutné použít speciální kabely), jenž se mohou doobjednat samostatně.

Baterii Energy Bank lze instalovat v interiéru nebo exteriéru s krytím IP55 a provozní teplotou od -10 do +50 stupňů Celsia.  Baterii lze namontovat na stěnu pomocí speciálních úchytů (zakoupených samostatně) nebo umístit na podlahu pomocí speciálního podlahového stojanu (zakoupeného samostatně).

Nová baterií je nyní společnosti SolarEdge uváděna na trhy v západní Evropě.

Inteligentní systém řízení spotřeby energie v domácnostech

Jako další produktovou novinku představila společnost SolarEdge na svém stánku tzv. „SolarEdge Home“, což je nový systém řízení spotřeby energie v domácnostech.

Systém řízení SolarEdge Home dynamicky řídí, monitoruje a optimalizuje výrobu, spotřebu a skladování solární energie v reálném čase. Majitelé domů si díky tomu mohou dovolit vyšší komfort nebo dosáhnout na vyšší úspory z energie.

Celý systém v praxi lze sledovat prostřednictvím mobilní aplikace. Na základě nastavených preferencí algoritmy rozhodují o tom, jak se budou zátěže řídit v reálném čase, aby se současně dosáhlo co nejvyšší vlastní spotřeby vyrobené energie z fotovoltaické elektrárny.

„Spotřeba energie v domácnostech roste, a to zejména v důsledku zavádění elektromobilů, systémů elektrického vytápění, klimatizace a chytrých domácích zařízení. Snížení nákladů na energii je proto pro majitele domů nejvyšší prioritou, stejně jako snížení uhlíkové stopy,“ říká Alfred Karlstetter, generální ředitel společnosti SolarEdge pro Evropu.

Součástí konceptu „SolarEdge Home“ je také i nový „Smart EV Charger“ nebo-li chytrá nabíječka elektromobilů, kterou nyní společnost uvádí na trh. Má výkon až 22 kW (32A) ve 3-fázovém provedení a 7,4 kW v jednofázovém provedení.

Na straně spotřebitelů nabízí společnost SolarEdge aktivní řízení domácích inteligentních energetických zařízení. Patří mezi ně například nabíjecí stanice pro elektromobily, regulátor ohřevu vody, relé pro tepelná čerpadla nebo ovládaní elektrických zásuvek.

Základem systému SolarEdge Home je vlastní bezdrátová síť na bázi Mesh-technologie. Propojuje jednotlivá zařízení mezi sebou navzájem a také se systémem SolarEdge Home. Umožňuje automatizaci procesů ohledně akumulace vyrobené solární energie či její spotřebě v reálném čase nebo později.

Produktové novinky společnosti SolarEdge si můžete prohlédnout na výstavě Smart Energy Forum, která proběhne ve čtvrtek 11. listopadu 2021 v Praze.