Odblokuje Novela energetického zákona rozvoj komunitní energetiky v Česku?

Zítra ve čtvrtek 21.10. se v Poslanecké sněmovně koná seminář na téma Komunitní energetika a novela energetického zákona. K novele energetického zákona a podmínkám komunitní energetiky vystoupí také ministr Jozef Síkela a ministryně Anna Hubáčková.

Klíčová role

Podle expertů je pro rozvoj  komunitní energetiky zásadní komplexní úprava pravidel pro komunitní energetiku a její zakotvení v novele energetického zákona (NEZ)

Právě NEZ je nutným předpokladem pro to, aby také v Česku mohla začít fungovat energetická společenství. Kvalitní nastavení pravidel pro komunitní energetiku zmírní energetickou krizi a vytvoří podmínky pro to, aby se lidé mohli odpoutat od závislosti na drahých fosilních palivech.

Lokální obnovitelné zdroje ochrání domácnosti, obce i podniky před cenovými turbulencemi na energetickém trhu, protože si část energie budou moci nejen sami vyrábět, ale především efektivně sdílet.

NEZ musí obsahovat čtyři zásadní prvky, aby energetická společenství mohla začít co nejdříve fungovat:

  • ‍definici energetického společenství
  • právo sdílet elektřinu skrze veřejnou distribuční síť 
  • zjednodušené povolovací procesy a přiměřené povinnosti pro energetická společenství, např. oprávnění zajišťovat energetické potřeby členů bez obchodní licence‍
  • umožnit sdílení vyrobené elektřiny.

O rozvoji Komunitní energetiky můžete s předními experty diskutovat v rámci Workshopu Smart Energy Forum ve středu 19.října v Praze – vstup ZDARMA pro registrované účastníky na webu.