GoodWe a BayWa r.e. na společné cestě od prvního asymetrického střídače k budoucnosti FVE

Ing. Petr Varmuža, technický ředitel společnosti BayWa r.e. CZ, je skutečným průkopníkem v oboru fotovoltaiky. Stojí za zrodem prvního asymetrického střídače v České republice a jeho vize a odborné znalosti pomohly posunout tuto technologii kupředu.

Foto: Ing. Petr Varmuža, technický ředitel společnosti BayWa r.e. Solar Systems s.r.o.

V následujícím rozhovoru se s námi podělí o svůj příběh o tom, jak se společnost BayWa r.e. CZ stala lídrem v oboru fotovoltaiky v České republice. Podíváme se do zákulisí a dozvíme se, jak se v BayWa r.e. CZ testují a vyvíjejí nejnovější fotovoltaické technologie. Dále nám Ing. Varmuža poodhalí novinky, které můžeme v brzké době očekávat a také navštívíme oddělení technické podpory a servisní středisko ve Frýdku-Místku.

Kdo je Ing. Petr Varmuža?

– Absolvent oboru elektroenergetika na Vysoké škole Báňské (2012).
– Pracoval jako projektant a servisní technik velkých fotovoltaických parků v tuzemsku i zahraničí (2012–2015).
– Byl u zrodu úspěšného start-upu, Solid Power Distribution, který v roce 2020 koupila německá BayWa r.e. AG.
– Spolu s kolegy vyvinul první asymetrický hybridní střídač v ČR v úzké spolupráci se společností GoodWe.
– Technický ředitel BayWa r.e. Solar Systems s.r.o.

Petře, jak ses dostal k vývoji produktů pro fotovoltaiku?

Po absolvování Vysoké školy Báňské v oboru elektroenergetika a mé následné bohaté několikaleté zkušenosti z instalačních projektů velkých fotovoltaických parků v zahraničí se mi ke konci roku 2015 naskytla příležitost práce pro FV společnost v Čechách. Nastoupil jsem začátkem roku 2016, kdy byl zároveň spuštěn program Nová zelená úsporám, kterého jsme se chtěli jako firma zúčastnit. Hledali jsme proto nové technologie a poprvé se tak setkali se značkou GoodWe.

V té době na našem trhu značka GoodWe nebyla ještě příliš známá, čím vás oslovila?

Tenkrát zde byly v povědomí jiné značky. My jsme však chtěli vyzkoušet něco úplně nového, tak jsme hledali, vybírali, pročítali stovky datasheetů až jsme nakonec natrefili na čínskou firmu GoodWe, která měla hybridní systém, její technologie byly kvalitní a produkty poměrně cenově dostupné a zároveň jednoduché na instalaci. Objednali jsme tedy několik prvních kusů a začali s testováním.

Jak vlastně vznikla myšlenka asymetrického hybridního střídače?

V roce 2011 u nás byla vydána vyhláška upravující součtové měření na fázové, přičemž jsme se stali jednou z mála zemí s tímto typem měření spolu s dalšími třemi státy, které takto fungují. Tomu jsme se museli přizpůsobit, a tudíž jsme spolu s GoodWe začali hledat takové řešení, které by umožnilo, aby asymetrie u střídačů řídila každou fázi zvlášť.

Jak náročné bylo převést tento nápad do reality? Co bylo tím největším oříškem?

Myšlenka asymetrie byla na spadnutí a bylo nutné ji představit kolegům v GoodWe v Číně, vysvětlit, proč tyto střídače vlastně potřebujeme, jaké by měly mít funkce a jak by asymetrické měření vlastně mělo fungovat. Ideální řešení z technického hlediska jsme společně našli poměrně brzy. Složitější byla spíše ta ekonomická část vyjednávání, aneb jak přesvědčit takto velkého partnera, který ročně vyrobí kolem 300 tisíc střídačů, aby vyvinul speciálně pro naši zemi, kde se v té době ročně prodávalo zhruba 3 tisíce kusů měničů, technologii s prvky, které v podstatě žádná jiná země na světě kromě té naší nevyužije.

Ale nakonec se to podařilo.

Podařilo, až nad naše očekávání dobře. Ke konci roku 2018 jsme obdrželi první kusy měniče GW 10 K ET series první generace, který používáme doteď. U nás ve Frýdku-Místku jsme následně ještě doladili firmware, tak aby vše perfektně fungovalo. Tyto první kusy jsme začali prodávat na začátku roku 2019. Poté, co jsme na trh uvedli asymetrický hybridní střídač, bylo náhle 80 % veškerých rezidenčních instalací v republice stavěno na kombinaci střídače GoodWe tohoto typu s bateriemi Pylontech.

Jak dále probíhá vývoj od uvedení prvních měničů na trh před necelými šesti lety?

Rozhodně nezahálíme. Zatímco GoodWe vyvíjí hardware, my ve Frýdku-Místku intenzivně pracujeme na vývoji firmwaru, který se snažíme neustále zlepšovat a přizpůsobovat, a to ve spolupráci s našimi čínskými partnery. Vyhodnocujeme data, na jejichž základě navrhujeme nová řešení pro optimalizaci. Brzy mohou naši zákazníci na trhu očekávat střídač GoodWe 10 K ET druhé generace.

Aktualizace firmwaru pro hybridní měniče na českém trhu: https://www.solarninovinky.cz/revolucni-zlepseni-goodwe-predstavuje-aktualizaci-firmwaru-pro-hybridni-menice-na-ceskem-trhu/

Na co se můžeme těšit s příchodem nové generace střídače ET od GoodWe?

Střídač GoodWe ET druhé generace je již v procesu testování v naší laboratoři ve Frýdku-Místku. Tento měnič vyniká vysokou rychlostí v odezvách asymetrie, větší přetížitelností, má 3 MPP Trackery, 40 Ampér nabíjení, a tak dále. Je tam velký posun ve výkonu a kompaktnosti.

Jak vlastně probíhá celý proces samotného testování zde v laboratoři?

Každá novinka od GoodWe putuje sem k nám do Frýdku-Místku do technického centra. My býváme většinou jedni z prvních na světě, kteří obdrží první testovací kusy. U nás probíhají první zapojení a kontroly. U střídače testujeme postupně MPP Trackery, zda a jak funguje asymetrie, jakým způsobem se nabíjí a vybíjí baterie, zkrátka testujeme a ověřujeme veškeré vlastnosti a z dat poté vytvoříme report, ve kterém vysvětlíme, co jsme zjistili, popíšeme chyby, navrhneme řešení, jak je odstranit, jak vylepšit funkce a posunout je vpřed. Následně běží lhůta, ve které nám například zpět z GoodWe pošlou nový firmware či vysvětlí, co se změnilo. Poté znovu produkt testujeme, dokud nejsme se všemi funkcemi spokojeni.

Co z tohoto partnerství mezi BayWa r.e. a globálními značkami jako je GoodWe vyplývá pro zákazníky? Co je tou přidanou hodnotou? 

My zde ve spolupráci s GoodWe fungujeme jako testovací centrum, v naší laboratoři umíme odhalit problémy nasimulované v reálném prostředí. Ze všech distribučních firem v České republice máme s GoodWe historicky nejdelší vztahy, úzce spolupracujeme již 8 let. Neustále pracujeme na vývoji a aktualizacích firmwaru. Díky tomu známe naše portfolio produktů velmi detailně. Naši zákazníci mají tudíž jistotu, že nakupují od odborníků, kteří veškeré produkty a technologie ověřují a pečlivě testují. V čem naše firma BayWa r.e. též vyniká, je špičková technická podpora a servis. Naši specialisté pomáhají v terénu i na telefonní lince, přičemž 85 % problémů na lince jsou schopni odhalit a vyřešit ihned na základě svých odborných zkušeností. Zbylých 15 % řeší pak přímo s výrobci. Mimo technické podpory a reklamačního oddělení zde máme i autorizované středisko pro servis baterií Pylontech. Samozřejmostí je sdílení našeho know-how se zákazníky, intalačními firmami, a proto pro ně pravidelně pořádáme webináře a odborná školení, která jim pomáhají nacházet ta nejlepší řešení pro fotovoltaické instalace jejich koncových zákazníků.

Zleva: Zdeněk Březina (Head of Supply Chain, BayWa r.e.), Ing. Jakub Fischer (Managing Director, BayWa r.e.), Thanasis Sakkas (Sales Director Channels, Europe, GoodWe), Jan Pohorský (Head of Sales, BayWa r.e.) u předání certifikátu autorizovaného distributora GoodWe pro rok 2024.