Od jiných asociací se lišíme atmosférou, říká v rozhovoru předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky

Foto: Aleš Hradecký, zdroj: CAFT
Kolik má dnes CAFT členů a jaké mají výhody oproti konkurenci ?
Máme přes 180 členů a noví stále přicházejí. My všichni víme, že začátky jsou vždycky nejtěžší a proto jsme připraveni podat nováčkům pomocnou ruku, ať už se to týká orientace v legislativě, v dotačních programech, ale hlavně v praktických radách na instalaci fotovoltaiky jak na rodinný dům tak na instalaci pro firmy a podnikatele. Nováčci mají v prvním roce i zvýhodněné členství. Členové se mohou podílet se svými praktickými zkušenostmi na přípravě nových regulatorních podmínek pro náš obor jako jsou například podmínky připojování do distribuční sítě nebo požární podmínky pro instalace fotovoltaik.
CAFT také pořádá několik školení, ať už je to dvoudenní kurz pro montážníky s praktickými ukázkami pro začínající, nebo máme kurz navrhování fotovoltaických systémů pro ty, co připravují návrhy realizací zákazníkům. Stále sledujeme vývoj v oboru, takže v současnosti připravujeme novinku: školení na instalace solárních elektráren na bytové domy jak z pohledu současné legislativy, tak nastavení rozdělení vyrobené elektřiny v bytových jednotkách včetně umístění vůdčího odběrného místa. Připravíme je i pro jednání s majiteli a členy družstev a SVJ. Připravujeme též certifikační proces pro Montážníky fotovoltaických zařízení H-264, kde aktuálně čekáme na aktualizaci podmínek od MPO.
Pokud dojde k nějakým legislativním změnám, tak k tomu pořádáme v předstihu webináře. Snažíme se, aby naši členové měli nové informace pro jednání se svými zákazníky co nejdříve. A příští rok na jaře plánujeme spustit digitální platformu s podrobnými 3D návody pro montážníky. To se bude chlapům určitě líbit.
Jak se CAFT liší od ostatních asociací?
Řekl bych, že atmosférou. Členové CAFTu jsou si navzájem konkurenti, a přesto si vzájemně pomáhají a táhnou za jeden provaz. Předávají si praktické rady, doporučení a zkušenosti, zajdou na pivo. To není v dnešní době úplně obvyklé.
Zájem o vlastní fotovoltaiku neustává. Státní fond životního prostředí otevřel další výzvy v rámci programu Nová zelená úsporám. Co byste poradil zájemcům, pokud o vlastní fotovoltaice uvažují. Jak začít?
Osobně bych se podíval na webové stránky caft.cz, do sekce Hledám profíka. Zde jsou uvedeni všichni naši členové, kteří se vstupem do cechu zavázali dodržovat etický kodex a vedení to velice pečlivě kontroluje. Zájemci o fotovoltaiku si mohou vybranou firmu prověřit. Doporučoval bych podívat se na to, jak dlouho je firma na trhu, jaké má recenze na internetu, protože tam se lidé rádi podělí o své zkušenosti.
Zeptal bych se známých, kolegů, dnes už snad každý má ve svém okolí někoho, kdo už fotovoltaiku na střeše má. Ověřené recenze najdou zájemci na webu Refsite.cz. Na webu cechu máme také zveřejněné Desatero, kde zákazníci naleznou konkrétní praktické rady, jak při výběru dodavatele fotovoltaiky postupovat a na co si dát při výběru firmy pozor.
Jak to teď vypadá s dodacími lhůtami fotovoltaiky?
Teď už montážní sezona pomalu končí, ale letos přes 60 % instalačních firem z řad našich členů uvedlo, že stihne zprovoznit fotovoltaiku na rodinném domě do dvou až tří měsíců od uzavření smlouvy. Do čtyř měsíců to pak stihnou čtyři firmy z pěti. Dále přes 90 % firem uvedlo, že nabízí výrazně kratší čekací lhůty než loni. Podobný trend lze očekávat i v příštím roce.
Kvůli stále nejisté ceně elektrické energie bych doporučoval každému, kdo může, instalovat si vlastní fotovoltaiku s akumulací, která mu přinese dlouhodobou jistotu stabilní ceny energie a ochrání ho od cenových výkyvů. To se týká jak domácností, tak firem, ale také obcí.
Raketový růst oboru jste mohli vidět i na letošním ročníku Smart Energy Forum, kde se plocha pro vystavovatele opět znásobila. Že se nám naše práce daří je vidět například na tom, že meziročně strmě roste počet vyplacených žádostí v Nové zelené úsporám: jen za prvních devět měsíců letošního roku dosáhl takřka 45 tisíc instalací, které byly připojeny do distribuční sítě. To je čtyřikrát více oproti loňskému roku ve srovnatelném období.