Intersolar (1.): Agrovoltaický projekt BayWa ukazuje novou dimenzi rozvoje solární energetiky

Společnost BayWa r.e. získala za svůj inovativní systém pěstování ovoce a zeleniny s využitím solárních panelů (tzv. Agrovoltaika) prestižní ocenění veletrhu smarter E AWARD v kategorii „Vynikající projekt“. Tento projekt se realizuje v  Nizozemsku v Babberichu, kde byla červenci 2020 uvedena do provozu největší a technologicky nejpropracovanější řešení v Evropě, které kombinuje výrobu potravin a zelené energie.

Zdroj: BayWa

Popis projektu

Cena veletrhu smarter E AWARD se uděluje za řešení a koncepty, které čerpají z obnovitelných zdrojů energie a moderní energetiky. Kategorie „Vynikající projekty“ oceňuje realizované projekty v oblasti solární energie, skladování, řízení energie a čisté dopravy.  Od roku 2018 je přední světový veletrh solární techniky Intersolar součástí veletrhu smarter E, který se koná každoročně v Mnichově v Německu

Projekt společnosti BayWa v Albers v Holandsku má výkon 2,67 MWp a rozkládá se na ploše 3,3 ha v rámci malinové farmy. Díky speciální konstrukci jsou zde umístěné  poloprůhledné fotovoltaické panely ve tvaru přístřešku, které nahrazují původní plastové ochranné kryty, jenž dříve sloužily jako ochrana před extrémními povětrnostními vlivy. Toto řešení zajišťuje stabilní klima pro pěstování ovoce a zároveň vyrábí zelenou energii ze solárních panelů umístěných na speciálních konstrukcích.

„V rámci projektu agrovoltaiky je možné využívat i solární panely pro pěstování ovoce a výrobě čisté energie. Toto ocenění chápu jako další nezávislý důkaz vynikající kvality našeho řešení v oblasti agrovoltaiky. Neustále se snažíme dále rozvíjet naše systémy tak, aby byly ještě inovativnější a mohly přispět k udržitelné budoucnosti,“ řekl Stephan Schindele, vedoucí produktového managementu Agri-PV ve společnosti BayWa.

Smysluplné propojení zemědělství a energetiky

Projekt společnosti BayWa v Holandsku tak prokazuje, že orná půda může kromě pěstování plodin posloužit současně i k výrobě energie z obnovitelných zdrojů.   BayWa patří v Evropě k průkopníkům oboru, který propojuje obnovitelné zdroje se zemědělstvím,  a proto se nazývá agrovoltaika, někdy také agrofotovoltaika.

„Společnost BayWa r.e získala toto ocenění, protože svým jedinečným systémem agrovoltaiky jde příkladem,“ řekl Hans-Christoph Neidlein, vedoucí redaktor odborného portálu PV Europe, jenž byl v porotě, která ocenění udělila. „Ukazuje, že zemědělskou výrobu a výrobu solární energie lze spojit ku prospěchu obou odvětví. Tento projekt jsme ocenili, protože spojuje sociální, ekologické a ekonomické přínosy.“

Cílem společnosti BayWa r.e. je do roku 2025 vyvinout 250 MWp v oblasti agrovoltaiky. Společně s producenty jablek a bobulovin vyvíjí projekty, které mají ukázat, že agrovoltaika pomáhá zemědělcům přizpůsobit se změně klimatu, a zároveň přispívá k dekarbonizaci a ochraně klimatu.

O výhodách agrovoltaiky se více dovíte na webu BayWa. Celý projekt agrovoltaiky v Holandsku je  zachycen v níže uvedeném videu