Ocean Battery: První pokusy o velkokapacitní akumulaci energie na dně oceánu

Holandský startup Ocean Grazer nedávno představil nový koncept akumulace energie pod názvem Ocean Battery nebo-li „oceánská baterie“. Celé zařízení funguje jako přehrada s vodní elektrárnou na dně oceánu. Tento akumulátor je možné instalovat poblíž pobřežních generátorů obnovitelné energie, jako jsou větrné turbíny, plovoucí solární farmy či přílivové nebo vlnové systémy.

Zdroj: Ocean Grazer

 

Nejlepší inovace roku 2022

Startup Ocean Grazer, který vyvinul baterii s názvem Ocean Battery, za tento vynález získal cenu za nejlepší inovaci roku 2022 na veletrhu CES v Las Vegas

Ocean Battery tvoří tři hlavní komponenty. Jednou z nich je betonový rezervoár, který pojme až 20 milionů litrů sladké vody, uskladněné za nízkého tlaku, což představuje cca 10 MWh energie. Tento rezervoár je propojen systémem pump a turbín s velikým roztažitelným vakem na mořském dně.

Nadbytečná elektřina z obnovitelných zdrojů bude pumpovat vodu z rezervoáru do vaku. Když bude po této elektřině poptávka, stačí jen uvolnit vak a samotný tlak mořské vody vytlačí vodu z vaku do rezervoáru. Přitom se roztočí turbíny, které vyrobí elektřinu a pustí ji zpátky do rozvodné sítě.

Přidání dalších rezervoárů celkovou kapacitu této podmořské fyzikální baterie zvýší. Přidáním dalších komponent k systému pump a turbín může zvýšit dostupnost energie, která může být dodávána rychleji, pokud je to třeba.

Podle expertů Ocean Grazer by tento systém měl mít účinnost akumulace  mezi 70 a 80 procenty a měl by zvládnout neomezený počet cyklů po dobu své životnosti. Očekávaná životnost zařízení by měla přesáhnout 20 let. Technologii Ocean Battery lze libovolně škálovat  a tak navyšovat kapacitu akumulované energie.

První testování

V polovině roku 2021 startup Ocean Grazer úspěšně dokončila první fázi testování systému skladování energie Ocean Battery v přístavu Eemshaven v Holandsku.

„První prototyp již prokázal technickou funkčnost a účinnost systému Ocean Battery. Nyní je čas na další krok,“ říká generální ředitel společnosit Frits Bliek.

„Oceánská baterie je ve skutečnosti založena na stejné technologii jako vodní úložiště, kde se voda čerpá zpět přes přehradu v řece, ačkoli jsme ji transformovali do něčeho, co lze umístit na mořské dno,“ říká generální ředitel Frits Bliek.

V současnosti se firma se nyní připravuje na testování druhého systému, který byl upraven pro mělčí vodu v jezeře na severu Nizozemska. Ten by měl být uveden do provozu v příštím roce.

Zatímco lithium-iontové baterie vydrží 5 000 až 10 000 nabíjecích cyklů, baterie Ocean Battery jich podle startupu zvládne až milion. Přestože náklady na skladování jsou zhruba stejné, díky této prodloužené životnosti jsou celkově mnohem levnější.

„Zjistili jsme, že Ocean Battery lze postavit v mělkých vodách všude tam, kde se staví větrné elektrárny, a to je nakonec také docela výhodné,“ říká pan Bliek. Technologie se podle něj dá využít i vedle solárních farem, pokud je v blízkosti jezero.