Obří potenciál: Na střechách Škoda-Auto je potenciál na 40 MW solárních panelů. To je polovina bloku místní tepelné elektrárny

Tržby energetické společnosti ČEZ v komplexních energetických službách (ESCO) loni stouply. Podle odhadů firmy činily přes 22 miliard korun, meziroční nárůst byl více než třetinový. Loňský provozní zisk EBITDA těchto společností je pak odhadován na 1,4 miliardy korun. Řekl to generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Letos chce ČEZ v oblasti utržit více než 26 miliard korun při EBITDA přes dvě miliardy korun.

Zdroj: ČEZ

Zdroj: ČEZ

Úspěšná sázka na energetické úspory

 

Firma uvedla, že ESCO společnosti ČEZ aktuálně působí v pěti státech, pracuje pro ně 5500 zaměstnanců a realizují přibližně 14 tisíc zakázek ročně. Jde například o výstavbu velkých energetických zařízení, kogeneračních jednotek nebo fotovoltaických elektráren, energetický management a projekty energetických úspor nebo dodávky osvětlení, vzduchotechniky, klimatizací či elektromobilní infrastruktury.

 

ESCO službám se v ČEZ věnují dva týmy spadající pod divizi obchod a strategie: ČEZ ESCO působící v Česku a na Slovensku a ESCO International působící v dalších zemích. ČEZ ESCO má aktuálně 16 dceřiných společností, tým ESCO International pak řídí 47 dceřiných společností v Německu, Polsku a Rumunsku.

 

Beneš dnes uvedl, že tržby ČEZ ESCO loni činily odhadem přes šest miliard korun při více než půlmiliardovém zisku EBITDA. Firmy ESCO International pak utržily více než 16 miliard korun a dosáhly provozního zisku EBITDA 850 milionů korun, odhadl.

 

„Naším nejsilnějším trhem je přirozeně Německo, které je evropským tahounem moderní energetiky i klimatické neutrality, kde vlastníme skupinu Elevion a skupinu Kofler Energies. Dynamicky rostoucím trhem je ale také třeba Polsko. Tam ESCO byznys rozvíjejí naše dceřiné společnosti Metrolog a OEM Energy,“ řekl včera místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani.

 

Cyrani dodal, že kromě ČEZ jsou v sektoru velmi aktivní také velké německé, francouzské nebo skandinávské společnosti. Historicky podle něj byly dominantní na trhu menší firmy, v EU je stále odhadem více než 2500 společností. Trh se ale postupně konsoliduje, dodal.

Další obří investice v Česku

„Současné cíle EU 2030 v oblasti energetických úspor si vyžádají v Česku investice minimálně v řádu stovek miliard a možná až bilionu korun. Pro řadu sektorů to bude bolestivé, ale pro ESCO je to velká příležitost. Plán uhlíkově neutrální Evropy nicméně znamená, že tyto cíle budou brzy ještě zvýšeny,“ uvedl Beneš na tiskové konferenci k pěti letům ČEZ ESCO.

 

Generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák zmínil strategickou spolupráci firmy se Škodou Auto, a to nejen v elektromobilitě, ale i například ve fotovoltaice. „Škoda Auto má na svých střechách potenciál na 40 megawattů (MW) solárních panelů. To je polovina bloku tepelné elektrárny,“ dodal Čermák.

 

V roce 2019 ČEZ postavil přes 600 nových střešních fotovoltaických elektráren a stal se tak jednou ze 3 nejúspěšnějších firem v oboru.