Obří akumulátor od Tesly bude sloužit jako náhrada za plynovou elektrárnu

„Saticoy Battery Storage System“ je název nového akumulačního systému, který na konci června 2021 v kalifornském okresu Ventura County nahradil špičkovou plynovou elektrárnu. Celý systém tvoří hned 142 baterií s názvem Megapack od americké společnosti Tesla.

Zdroj: Arevon Asset Management

Náhrada za plynovou elektrárnu

Společnost Tesla postavila v Kalifornii další velkokapacitní úložiště energie (BESS). Projekt pod názvem „Saticoy Battery Storage System“ patří ke největším svého druhu v USA. Disponuje Li-Ion bateriemi o výkonu 100 MW a kapacitě 400 MWp.

Samotná výstavba obřího BESS trvala pouhých 9 měsíců a podílela se na ní americká společnost Arevon Asset Management. Podle informací Tesly má BESS nahradit v místní síti špičkovací plynovou elektrárnu, která okolí nedaleké pláže v Kalifornii znečišťovala emisemi CO2.

Díky svému obřímu výkonu 100 MW bude toto obří BESS pomáhat při zajištění výkonové rovnováhy v místní energetické síti. Celý okres Ventura County (žije zde cca 820 000 obyvatel) dokáže baterie napájet elektřinou až po dobu 30 minut.

Další bateriová expanze

Podle sdělení společnosti Arevon Asset Management, která se na projektu částečně podílela, nový BESS zajistí dodávky elektřiny za horkých dnů, kdy má síť problémy udržet všechna světla a klimatizace v provozu. Společnost si vybrala úložiště Tesla Megapack pro svoji vynikající reputaci a technické parametry pro bateriový projekt v Kalifornii.

Tesla láme v posledních měsících rekordy ve výrobě bateriových systému, zejména to platí o velkokapacitní systémy Megapack. V roce 2020 firma na trh dodala akumulátory Powerwalls a Powerpacky v rekordním objemu ve výši 3 GWh a stala se tak předním hráčem  na trhu.

V roce 2021 je Tesla na cestě k překonání této hodnoty, neboť v prvním čtvrtletí 2021 vzrostl počet dodaných akumulátorů meziročně o 71 %.

Tesla se snaží svou energetickou divizi rozvinout ve velkou globální decentralizovanou elektrickou společnost. V této souvislosti generální ředitel a zakladatel Tesly Elon Musk prohlásil, že její divize-Tesla Energy by mohla dokonce přerůst její automobilový byznys v budoucnosti.