Obchod za miliardu: Holding Malina investuje masívně do lithiových baterií pro fotovoltaické elektrárny

V reakci na boom fotovoltaiky v Česku nakoupil energetický Holding Malina  8 tisíc lithiových baterií pro fotovoltaické elektrárny v hodnotě 1 miliardy korun. Jde o dosud největší investici  v historii firmy.

Zdroj: ShenZhen UFO Power Technology

Zajištění dostatečných zásob

Energetický Holding Malina si díky tomuto nákupu zajistí dostatek výrobků na pokrytí poptávky po fotovoltaice do konce roku 2022. Žádosti o dotace na fotovoltaické elektrárny v Česku rekordně rostou. 

“Jde o dosud největší a nejvýznamnější investici v historii firmy. V Česku rekordně stoupá poptávka po fotovoltaice, společně s tím se firmy potýkají s celosvětovým nedostatkem důležitých komponentů pro fotovoltaické elektrárny,“ řekl Cyril Regner, zakladatel a majoritní vlastník Energetického Holdingu Malina.

„Jsem rád, že se nám díky dlouholeté spolupráci s čínským dodavateli podařilo pořídit 8 tisíc solárních baterií a zajistit pro naše zákazníky dostatek výrobků na pokrytí poptávky pro celý letošní rok,“ dodal Regner.

Energetický Holding Malina již nyní plánujeme další objednávku v objemu 20 tisíc kusů lithiových baterií, která firmě zajistí dostatek výrobní kapacity na rok 2023. Obchod by měl být uzavřen letos v listopadu.

Klíčová součást slunečních elektráren

Například jen cena lithia, klíčového komponentu pro solární baterie, vzrostla za posledních šest měsíců více než dvojnásobně. Podle webu tradingeconomics.com stála letos v lednu tuna lithia 200 tisíc CNY/tuna, nyní se obchoduje 475 tisíc CNY/tuna. Na specializované burze London Metal Exchange se pak tuna sloučeniny lithného karbonátu prodává za cenu 75 tisíc amerických dolarů.

Energetický Holding Malina uzavřel obchod na nákup 8 tisíc lithiových baterií v hodnotě 1 miliardy korun s čínským dodavatelem Regner Industries a firmou Shenzen UFO Power Co. Ltd., výrobním a technologickým partnerem Holdingu.

Baterie jsou klíčovou součástí solárních panelů a slouží k ukládání vyrobené energie. Malina Group si jejich výrobu zajišťuje pod vlastní značkou Gen2/Malina tak, aby garantovala jejich nejvyšší možnou kvalitu na trhu.

Energetický Holding Malina zajišťuje v Česku komplexní řešení v oblasti fotovoltaických elektráren a tepelných čerpadel, od přípravy projektu, vyřízení dotace, instalace až po servisní práce.