Nový trend: Proč se v současnosti snižuje cenový rozdíl mezi panely typu PERC a TOPCon?

Na fotovoltaickém trhu se stále více prosazují panely, které obsahují účinnější fotovoltaické články s využitím technologie TOPCon. Podle nedávné analýzy poradenské společnosti TrendForce mohou brzy nahradit TOPCon články na pozici lídra trhu, kterými jsou dominantní panely s články PERC/PERT. Podle informací společnosti Menlo Electric, která se zabývá distribucí FV komponentů,  se rozdíl v cenách obou typů fotovoltaických panelů stále snižuje.

 

Obrázek: Analýza poradenské společnosti TrendForce potvrzuje budoucí trend náhrady PERC/PERT článků ve prospěch TOPCon článků; Zdroj: TrendForce

Výhody TOPCon článků

Fotovoltaické panely s články vyrobenými technologií TOPCon jsou účinnější než panely s články PERC, které v posledních letech dominovaly na světovém fotovoltaickém trhu.

Mezi výhody, které nová technologie článků TOPCon nabízí patří vyšší účinnost při přeměně solární energie na elektřinu, která na úrovni článků již přesahuje 25 procent. Navíc, vyšší účinnost článků TOPCon je také spojená s nižší degradací v důsledku slabšího působení tzv. LiD efektu (méně než 0,5 procenta) nebo způsobená nižším teplotním koeficientem (cca 0,3%/°C),  což znamená vyšší výtěžnost vyrobené elektřiny v případě vyšší teploty panelů, než je tomu je tomu u článků typu PERC.

Protože technologie TOPCon teprve postupně vstupuje na trh s tím, že výrobci jí přizpůsobují první výrobní linky, články a panely na bázi TOPCon byly ještě nedávno výrazně dražší než fotovoltaické technologie PERC, které jsou v současnosti běžně používané ve fotovoltaickém průmyslu. To se však v poslední době začíná měnit.

FV panely s články TOPCon se začínají objevovat i na českém trhu, jak informuje distributor FV komponentů Menlo Electric, přičemž  se rozdíl v cenách těchto panelů snižuje ve prospěch TOPCon technologií.

„Na začátku roku 2022 byl rozdíl mezi panely PERC a TOPCon asi 2 eurocenty za Wp. Ve druhé polovině letošního roku se tento rozdíl snížil na pouhých cca 1 až 1,5 eurocentu. Odhadujeme, že v roce 2023 se dále cenový rozdíl sníží na méně než 1 eurocent, což se promítne do popularizace produktů s technologií TOPCon,“ komentuje Pawel Bujnowski, Country Manager ve společnosti Menlo Electric.

Sázka na progresívní technologii

Menlo Electric chce svou nabídku již brzy založit především na panelech s články TOPCon.“Od druhé poloviny roku 2022 budou moduly TOPCon distribuovány ve velkém měřítku v rámci Menlo Electric. V roce 2023 bude tato technologie tvořit většinu tržeb naší společnosti,“ je přesvědčen Marcin Ślęzak, obchodní ředitel Menlo Electric.

„V nabídce předních výrobců fotovoltaických modulů můžeme pozorovat stále rostoucí počet panelů TOPCon. Dodávky panelů, které jsou plánovány zákazníkům v následujících měsících již z velké části respektují výhody panelů TOPCon. Věříme, že panely TOPCon v následujících letech zcela nahradí panely PERC,“ dodává Marcin Zienkiewicz ze společnosti Menlo Electric.

TOPCon roste rychleji než HJT

Experti ze společnosti Menlo Electric jsou poměrně skeptičtí ohledně možnosti rychlého rozšíření jiné konkurenceschopné technologie panelů, která je označována za nástupce technologie PERC, tj. panelů s vícenásobnými přechody (HJT).

Příčinou je poměrně náročný proces výroby panelů typu HJT, který je odlišný od výroby panelů typu PERC. Zavedení technologie HJT do výroby vyžaduje celkovou přestavbu výrobních linek, zatímco v případě TOPCon se jedná pouze o malou modifikaci stávajících výrobních procesů.

„Podle informací hlavních světových výrobců panelů je konverze stávajících výrobních linek pro výrobu panelů PERC, kterých bylo v posledních letech postaveno mnoho, na technologie typu TOPCon mnohem jednodušší a méně nákladná. Navíc, účinnost panelů HJT je pouze nepatrně vyšší než v případě TOPCon panelů. Proto je výroba panelů HJT ve srovnání s technologiemi TOPCon méně zisková, takže většina výrobců bude preferovat použití TOPCon technologie,“ uzavírá Marcin Zienkiewicz ze společnosti Menlo Electric.