Nový standard: Letos se bude instalovat 1 GWp nových solárních elektráren za den

Při pohledu na budoucnost elektroenergetiky ve světě se v současnosti hodně mluví o renesanci jaderné energetiky. Přitom se ale často v médiích poměrně málo diskutuje o solární revoluci, která již probíhá a nabírá stále rychlejší tempo.

Zdroj: Gerard Reid

Konzervativní výhled

Podle Světové jaderné asociace bude do roku 2028 uvedeno do provozu 51 GW nových jaderných elektráren.

Pokud se jedná o solární energetiku, pak jen v letošním roce bude podle předpovědi přední analytické společnosti Bloomberg New Energy Finance (BNEF) na celém světě instalováno 319 GW nového výkonu.

„Osobně se domnívám, že odhad agentury BNEF je konzervativní a že brzy budeme svědky toho, jak se každý den bude instalovat 1 GW nové solární kapacity,“ říká Gerard Reid, zakladatel společnosti Alexa Capital, které se zabývá poradenstvím v oblasti udržitelných investic.

Kde skutečně probíhá energetická revoluce?

V příštích pěti letech bude podle předpovědi agentury BNEF celosvětově instalováno 2 550 GW solární energie.

Tyto  nové solární panely by mohly vyrobit až 9 520 TWh elektřiny, což je více, než v současnosti vyrobí všechny uhelné elektrárny na celém světě dohromady! Naproti tomu 51 GW jaderné kapacity vyrobí jen asi 460 TWh elektřiny, což je jen zlomek toho, co vyrobí všechny tyto solární panely.

„Je zřejmé, že solární energie je na vzestupu a změní způsob výroby a spotřeby energie. S přechodem k čistší a udržitelnější budoucnosti bude solární energie nepochybně hrát klíčovou roli při uspokojování našich energetických potřeb,“ uzavírá ve svém komentáři Gerard Reid.