Nový rekord: V Německu se loni poprvé vyrobilo více než 50 % energie z obnovitelných zdrojů

Podle údajů německého Frauenhoferova institutu ISE se loni v Německu poprvé vyrobilo 50,50 % energie z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Celkem se loni vyrobilo elektřiny méně, protože především na jaře vinou uzávěry kvůli pandemii klesla poptávka.

Zdroj: Frauenhofer ISE

 

Rekordní výroba zelené energie

V Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí. OZE na výrobě proudu se dostal na rekordních 50,50 % ze 46,3 procenta v roce 2019. S odkazem na údaje Frauenhoferova institutu ISE o tom na svém webu informuje německá asociace obnovitelných zdrojů energie (BDEW).

Podíl větrných elektráren na množství proudu dodávaného do německých rozvodových sítí činil 27,0 procenta. OZE tak vůbec poprvé obsadily první příčku v německém energetickém mixu.

Podíl uhlí se snížil na 2418 a podíl jaderné energie klesl na 12,5 procenta. Plynové elektrárny loni dodaly do firem a domácností 12,1 procenta elektrického proudu a tedy více než kdykoli předtím.

Konec výroby energie z jádra a uhlí

Celkem se loni vyrobilo elektřiny méně, protože především na jaře vinou uzávěry kvůli pandemii klesla poptávka. V roce 2020 v Německu stoupla výroba energie ze solárních elektráren o více než 16 procent oproti roku 2019.

Přeshraniční obchod byl silný zvláště s Francií, která stále spoléhá na výrobu elektřiny z jádra. Německo ji kvůli obavám o bezpečnost naopak opouští. Z toho důvodu tři ze zbývajících šesti jaderných reaktorů v Německu mají být do konce letošního roku odstaveny z provozu.

Německo se také zavázalo, že do roku 2038 upustí od výroby elektřiny z uhlí, aby splnilo závazky v ochraně klimatu a dekarbonizace svého energetického systému. To by podle analytiků mohlo v budoucnu zvýšit energetickou závislost Německa na sousedních zemích.