Nový rekord: Tesla už vyrobila přes 1 bateriových článků nové generace

Kalifornská společnost Tesla, přední světový výrobce elektromobilů a baterií,  má velký důvod k oslavě. Ve své pilotní továrně v Kalifornii společnost již vyrobila  více než jeden milion bateriových článků s označením 4680, které mají způsobit malou revoluci na poli elektromobility.

Mnohem větší výkon a kapacita

Právě tento typ baterie se dostane do aktuálně vyráběné Tesly Model Y. Hlavní předností generace 4680 je to, že produkuje šestkrát vyšší výkon a má pětkrát větší energetickou kapacitu oproti stávajícímu typu.

Zásadním vylepšením baterie 4680 z pohledu konečného zákazníka má být také její reálná životnost. Zatímco například u Modelu 3 je to pod 800 tisíc kilometrů, tak v případě této nové revoluční baterie to bude přes 3 miliony kilometrů.

Během prvních 3 let testování se podle Jeffa Dahna zjistilo, že nové baterie díky využití technologie článků 4680 od Tesly nemají problém vydržet přes 10 000 nabíjecích cyklů, čemuž odpovídá tak obrovský nájezd, který by v mnoha případech výrazně překročil životnost jakéhokoliv automobilu.

Otevření nových gigatováren se blíží

Baterie 4680 se bude vyrábět také v Gigafactory Texas a Gigafactory Berlin. Dá se tak očekávat, že v blízké době bude dosaženo dalšího významného milníku pro Teslu.

Již v polovině února Elon Musk ohlásil, že Gigatovárna Texas v Austinu (USA) se otevře 7. dubna.  Přesný termín otevření Gigatovárny Berlin (Německo) zatím zůstává neoznámeno, zřejmě bude mít delší zpoždění,

Nicméně, Musk tvrdí, že se má výroba elektromobilů Model Y v Evropě rozjet snad ještě na konci roku. Časem zde bude výroba rozšířena také na Tesla Semi, Tesla Cybertruck, Tesla Model 3 a možná i další modely.

Výstavba továrny začala loni a dokončena by měla být v roce 2022. Tesla by za území o rozloze 300 hektarů měla zaplatit 41 milionů eur, zhruba jednu miliardu korun.

Samotná továrna má být velká jako 420 fotbalových hřišť, uvedl německý tisk, který celkové investice do závodu odhaduje na čtyři miliardy eur. Automobilka plánuje v německé továrně vyrábět půl milionu aut ročně a zaměstnávat zmíněných dvanáct tisíc lidí.