Nový ministr Hladík: Podpoříme rozvoj komunitní energetiky a výstavbu 200 000 nových solárů do roku 2025

Ministerstvo životního prostřední má od pátku konečně plnohodnotné vedení. Novým ministrem resortu MŽP se v pátek stal Petr Hladík (KDU-ČSL). „Díky velkému zájmu o fotovoltaiku podpoříme dotacemi výstavbu 200 000 nových FVE na střechách do roku 2025,“ řekl premiér Fiala při uvádění ministra Hladíka do funkce.

Zdroj: KDU- ČSL

Soláry i pro méně majetné občany

Jako jednu z priorit má ministr Hladík rozšíření úspěšného programu Nová zelená úsporám Light i pro střešní fotovoltaiku. MŽP již připravuje rozšíření podmínek dotačního programu na podporu energetických úspor Nová zelená úsporám Light.

Podporu chce rozšířit o investice do bytových domů, možnost přechodu z plynových zdrojů na obnovitelné zdroje energie nebo poskytnutí státních půjček pro investice. Resort chce letos spustit další vlnu kotlíkových dotací v krajích na výměnu starších kotlů zranitelných domácností.

Při uvádění Hladíka do funkce ministra zdůraznil premiér Fiala důležitou roli MŽP v době, kdy ČR prochází energetickou transformací a lidé musí znát své investiční příležitosti a možnosti, které jim dokáží ušetřit finanční prostředky. Jen za rok 2022 MŽP schválilo podporu domácím i velkým fotovoltaickým elektrárnám ve výši 14 miliard korun.

„Původní vládní představa byla mít 100 tisíc nových solárních elektráren na střechách domů do roku 2025, díky velkému zájmu a akčnímu přístupu resortu můžeme říci, že bude do dvou let podpořen dvojnásobek – tedy 200 000 střech,“ uvedl premiér.

Energetická proměna

Hladík doplnil, že Česko nyní prochází i energetickou krizí. „Ministerstvo se zapojuje do našeho Deštníku proti drahotě. Lidé mohou čerpat peníze na zateplení fasády či například dveří,“ oznámil Hladík.

„Jsme na cestě k moderní, bezemisní energetice,“ řekl Hladík. „Občané musí z  této transformace profitovat. Díky tomu si budou moci dovolit zateplit domy, vyměnit okna či uspořit.“

Podle Hladíka jsou obecně považovány jádro a obnovitelné zdroje jako základ budoucí proměny naší energetiky. „Ministerstvo životního prostředí se stalo klíčovým ministerstvem. Je to ministerstvo budoucnosti,“ řekl Hladík v souvislosti s odklonem od uhlí kvůli klimatické změně.

Klíčová role komunitní energetiky

Naprosto klíčové bude pomoci městům a obcím s rozvojem komunitní energetiky. Příslušná legislativa se již projednává na vládě a bude brzy schválena.

„Úkolem našeho ministerstva bude vše okolo komunitní energetiky uvést do života, a to pomocí dotačních titulů a pomocí konkrétní aplikací městům a obcím,“ řekl ve svém projevu Hladík.

„Je pro mě důležité přistupovat k ochraně životního prostředí se zodpovědností za budoucnost. Země nám byla svěřena do péče, jinou nemáme a musíme ji v pořádku předat budoucím generacím. Ministerstvo životního prostředí je tu pro lidi, dokáže jim pomáhat a přinášet příležitosti,” zdaraznil Hladík.

Důraz MŽP klade i na oběhové hospodářství, které využívá odpad jako cennou surovinu. „Nejlepší odpad je ten, který nevznikne. Pokud už ale vznikne, je důležité ho znovu použít ve výrobě nebo jako zdroj elektřiny či tepla. Podpora cirkulární ekonomiky je klíčová pro nastavení udržitelného rozvoje České republiky,“ uzavřel Hladík.