Nový ministr Hladík (KDU-ČSL): Mojí prioritou bude rozvoj OZE, komunitní energetiky a energetická soběstačnost

Zdroj: KDU- ČSL

Nečekaná změna

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se včera rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na vládní funkci. Jako jejího nástupce nominovalo širší vedení strany místopředsedu Petra Hladíka, který  v komunálních volbách kandidoval jako lídr koalice KDU-ČSL a STAN na post primátora Brna. V současné době je tam v pozici náměstka primátorky. Hladík post ministra přesto přijal.

„Uvědomuji si naléhavost celé situace. Teď, když celá Evropa prochází transformací energetiky a Česká republika předsedá Radě Evropské unie, je důležité, aby odchod paní ministryně neohrozil fungování ministerstva. S velkou pokorou a respektem proto tuto žádost přijímám,“ napsal na svém profilu na síti LinkedIn.

„S velkou pokorou a respektem přijímám tuhle žádost, přestože to pro mě a mou rodinu není vůbec jednoduché. Na rovinu říkám, že by bylo jednodušší zůstat v Brně, které miluji a trávit více času s rodinou a buď pokračovat ve vedení Brna na projektech, které mám rozpracované. V životě si ale vybírám těžší cesty, pokud jsem přesvědčen, že vedou tím správným směrem. Politik by měl mít hlavně odvahu dělat to, co je potřeba a s tím do toho taky jdu,“ dodal Hladík.

Nové priority

Podle prohlášení Hladíka k jeho prioritám budou patřit tři věci a všechny se točí kolem energetiky.

„Je naprosto zásadní, aby možnosti úspor a získávání energií z obnovitelných zdrojů byly dostupné co největšímu počtu lidí. Není na co čekat. Stát musí lidem pomoct, a to rychle,“ uvedl Hladík.

Druhou prioritou nového ministra je energetická soběstačnost obcí. „V Brně jsme se touhle cestou vydali už před začátkem energetické krize, je potřeba, aby se přidávaly další obce a je potřeba také spolupracovat s firmami a živnostníky,“ dodal Hladík.

Za svoji třetí prioritu považuje ministr komunitní energetiku. „Je ostuda, že Česká republika stále nemá legislativu upravující sdílení elektřiny. Tady je nutná úzká spolupráce s ministerstvem průmyslu a obchodu, aby se to konečně dotáhlo, protože tohle pomůže opravdu všem,“ uzavřel Hladík.