Nový komerční střídač Fronius Tauro – první volba pro velké fotovoltaické elektrárny

Od června 2021 je k dostání robustní komerční střídač od rakouské společnosti Fronius, známého poskytovatele kvality. Díky nízkým celkovým provozním nákladům a vysokým výnosům spočívajícím v kombinaci chytrého produktového designu, vysoké flexibility, odolnosti vůči jakýmkoliv podmínkách prostředí a nejrychlejšího servisu na trhu je střídač Tauro velmi výhodným řešením pro komerční fotovoltaické systémy.

Zdroj: Fronius

 

Vysoká přidaná hodnota pro zákazníky

„Při vývoji střídače Fronius Tauro pro nás bylo zvlášť důležité, abychom se zabývali potřebami zákazníků. Nechtěli jsme jen uvést na trh další komerční střídač. Proto jsme vyvinuli výrobek, který vyplní dosavadní mezery na trhu a poskytne balíček se skutečnou přidanou hodnotou,“ vysvětluje Martin Hackl, Global Director der Business Unit Solar Energy, Fronius International GmbH.

Nový střídač je k dostání ve verzi Tauro a Tauro ECO1. Obě varianty byly optimalizovány pro použití v designu centrálního i decentralizovaného systému. Fronius Tauro je dostupný ve výkonové třídě 50 kW.

Má tři MPP trackery a velmi široký rozsah vstupního napětí, takže boduje především u náročných³ konfigurací fotovoltaických systémů. Tauro ECO má jeden MPP tracker, byl optimalizován co do efektivity i nákladů a je dostupný ve výkonových třídách 50, 99 a 100 kW.

Optimalizace nákladů díky chytrému hardwarovému designu

Při snižování nákladů BOS4, které mohou tvořit přibližně třetinu investičních nákladů (CAPEX), je střídač Tauro nepřekonatelný. Inovativní rozšířená výbava AC Daisy Chaining umožňuje instalační firmě propojit kabely AC několika střídačů Tauro přímo v přístroji.

To znamená, že přípojka střídače funguje současně jako základní podružný rozvaděč AC. Proto je potřeba méně rozvodných skříní AC a vedení AC a ušetří se materiál i náklady na instalaci.

Na přání už je ve střídači pevně zabudovaná přepěťová ochrana typu 2 nebo typu 1+2. Plášť má v připojovací části AC dostatek prostoru, například pro komponenty jiných dodavatelů. Proto není potřeba externí box apod., takže se opět ušetří náklady. V-svorky a montážní konzola zajišťují velmi jednoduchou manipulaci, která přináší další úspory nákladů, protože je potřeba méně dodatečných komponent, např. kabelových koncovek.

Vysoká flexibilita při plánování

Výhodou tohoto střídače je flexibilní umístění, které může být decentralizované, přímo u solárních panelů, nebo centrální, v předávacím místě do sítě. Projektant také může dokonale přizpůsobené systémy nakonfigurovat podle konkrétních podmínek a dosáhnout nejlepších výsledků v oblasti nákladů i výkonu.

Východo-západní orientace nebo složité střešní plochy už nepředstavují žádný problém. Střídač lze navíc namontovat zavěšený i položený, a to bez nezbytného zastřešení nebo stínící konstrukce.

Odolnost proti jakýmkoliv podmínkám prostředí

Fronius Tauro zajišťuje vysoké výnosy dokonce i za nepříznivých podmínek. Díky ochranné třídě IP 65 a jedinečné technologii chlazení je možné střídač namontovat dokonce i v nechráněném vnějším prostředí a na přímém slunci bez dodatečného ochranného zařízení.

Teplý vzduch se průběžně odvádí s využitím technologie aktivního chlazení, tepelný výkon se výrazně zlepšuje a brání takzvaným Hot-Spotům ve vnitřním prostoru. Speciální dvoustěnný systém zajišťuje snižování tepla z přímého slunečního záření a tím chrání elektronické součástky.

Inovativní systém chlazení tedy nezajišťuje jen maximální výnosy až do okolní teploty 50 °C, ale zároveň prodlužuje životnost celého střídače. Tauro nevyžaduje údržbu a neškodí mu prach ani okolní teplota od -40 °C do +65 °C.

Nejrychlejší servis na trhu

Společnost Fronius nabízí instalačním firmám jedinečnou kvalitu servisu, který zahrnuje výměnu výkonového dílu a servisní aplikaci Fronius Solar.SOS. Výměnu výkonového dílu může provádět jedna osoba. Je to udržitelné a výhodné, protože náklady na náhradní díly, resp. přístroje a také na instalaci a přepravu se jednoznačně minimalizují.

Přesvědčivý chytrý design

Hned vedle vodní elektrárny Feistritz-Ludmannsdorf v Korutanech (AT) se nachází 1,3MW fotovoltaický systém. Pracuje zde 12 střídačů Tauro ECO 100 s ročním výnosem přibližně 1 500 MWh. „Instalace proběhla snadno,“ říká Thomas Rabensteiner, projektový manager ve společnosti KPV Solar.

Tato instalační firma byla jednou z prvních, které komerční střídač Fronius Tauro namontovaly. T. Rabensteiner dodává: „Systém v Korutanech byl naším prvním projektem se střídačem Tauro. Jsme nadšení, jak snadno se s tímto přístrojem manipuluje.“