Nový impuls pro recyklaci solárů: SOLSOL vstupuje do ČEZ Recyklace

Společnost SOLSOL, která je předním distributorem fotovoltaiky na českém trhu, oznámila vstup do společnosti ČEZ Recyklace. Proces recyklace vysloužilé fotovoltaiky v dalších letech tak dostane nový impuls. Stále rostoucí SOLSOL, který v loňském roce oslavil desetiletí existence mj. příchodem investora Jiřího Hlavenky, si od spolupráce slibuje optimalizaci recyklačních poplatků a příchod silného hráče se stabilním finančním zázemím.

Zdroj: SOLSOL

Velký nápor v budoucnosti

Podle vedení společnosti je nutná celková změna optiky. V ČR bylo dle dat Ministerstva životního prostředí dosud instalováno přes 200 tisíc tun FV panelů. V roce 2021 ale dosloužilo “jen” 333 tun – největší nápor na jejich recyklaci nás tedy čeká za přibližně 10-15 let, kdy doslouží “první várka” z dob solárního boomu. SOLSOL upozorňuje, že aktuální cena za zrecyklování panelů několikrát překračuje současný recyklační příspěvek.

„Naším primárním cílem je tedy uchopit proces recyklace koncepčně a rozvíjet ho v dostatečném časovém předstihu. Proto jsme do ČEZ Recyklace vstoupili třetinovým podílem, abychom měli možnost systém recyklace transformovat a připravit ho na chvíli, kdy bude muset pracovat spolehlivě, levně, efektivně a hlavně – ve velkém,“ uvádí Radek Orság, CEO společnosti SOLSOL.

Velká výzva

Recyklace fotovoltaiky tak v České republice nepochybně stojí před řadou výzev.

 „Jednou z nich je rozhýbání ostatních velkých hráčů na poli recyklace tak, abychom do několika let snížili reálné náklady na samotnou recyklaci a sekundárně tak i recyklační příspěvek,“ dodává k dalším plánům CEO SOLSOL Radek Orság.

Samotná recyklace solárních panelů představuje poměrně komplikovaný proces. Fotovoltaické moduly totiž vzhledem ke svému specifickému složení nemohou být recyklovány společně s jinými elektrozařízeními.

A tak jednotlivé technologické operace probíhají na zvláštní zpracovatelské lince vyrobené výhradně pro zpracování solárních panelů. Na konci tohoto procesu nás ale čeká velké množství dobře zhodnotitelných materiálů jako je hliník, sklo, měď, křemík nebo stříbro, které lze dále využívat při výrobě nových panelů.