Nový americký president Biden podpoří investice do zelené energie

Joe Biden se minulý týden stal novým americkým prezidentem. Podle amerických analytiků zabývajícími se obnovitelnými zdroji to bude mít velmi pozitivní dopad na budoucnost tohoto odvětví.

Zdroj: White House

Zdroj: White House

 

Volby vyhrál zastánce zelené energie

Americké volby se promítají i do obnovitelných zdrojů. Bitvu o Bílý dům nakonec vybojoval Joe Biden, zastáncem zelené energie. Na to zareagovali pozitivně investoři, jenž se orientují se na solární energii. Akcie firmy Sunrun, která instaluje solární panely na rodinné domy v USA, tak rostou.

Solární společnost rozpoutala bouři na Wall Street. Největší americká solární firma Sunrun, která instaluje střešní fotovoltaické elektrárny, letos zaznamenala více než 300procentní nárůst akcií v letošním roce.

Server CNN uvádí, že nárůst zčásti pohánělo odhadované vítězství Joe Bidena, který žádá, aby USA do roku 2050 dosáhly nulových emisí, a plánuje investovat do zelené energie. V klimatické otázce si velmi rozporoval se svým soupeřem Donaldem Trumpem, který naopak hodlal rozšiřovat neobnovitelné zdroje energie.

Radost solárních investorů

Investoři mezitím měnili postoj k investování do fosilních paliv a velkých ropných společností. Proto společnost ExxonMobil už podle tržní hodnoty není největší americkou energetickou firmou. Z trůnu ji sesadila NextEra Energy, která se zabývá solárními a větrnými elektrárnami.

„Je to jen známka toho, že obnovitelné zdroje energie budou rychle rostoucím a cenově dostupnějším řešením. Už to nelze popřít,“ řekl CNN Lynn Jurich, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Sunrun.

Sunrun v červenci převzal konkurenční společnost Vivint za 3,2 miliardy dolarů. Dohoda tak spojila dvě největší solární společnosti v Americe. Pro byznys solárních firem by byl klíčový Bidenův plán na instalaci osmi milionů střešních solárních panelů. Tento cíl je poměrně ambiciózní, neboť energii ze slunce aktuálně bere 2,2 milionu amerických domácností.

Investiční fond Invesco WilderHill Clean Energy, který vlastní akcie společností Sunrun, SunPower či Tesla, se letos téměř zdvojnásobil. Oproti tomu fond Energy Select Sector SPDR, kterému patří například cenné papíry těžebních společností ExxonMobil a Chevron, se o 50 procent snížil.

Obliba solární energie roste i bez politiky, protože společnost je čím dál více skeptická vůči budoucnosti fosilních paliv. Analytici po volbách očekávají, že zájem investorů o obnovitelné zdroje poroste.