Novinka: Domácí vodíková baterie dokáže zásobovat domácnost obnovitelnou energií po dobu 2 dní

Australská společnost LAVO vyvinula první systém akumulace energie pomocí vodíku pro domácnosti. Ve spolupráci s vědci z Univerzity v Novém Jižním Walesu tak vzniklo unikátní úložiště solární energie na světě.

Zdroj: Lavo

Zdroj: Lavo

Kapacita až 40 kWh

Vodíková baterie je velká jako lednice a má výkon 5 kW a kapacitu 40 kWh. Toto množství energie postačí k pokrytí spotřeby jedné domácnosti na dva dny.  Celé zařízení se skrývá v atraktivním boxu, který zahrnuje elektrolytický systém, vodíkové úložiště a palivový článek.

V kombinaci se střešní fotovoltaickou elektrárnou vodíková baterie ukládá přebytky vyrobené energie pro pozdější spotřebu v podobě vodíku. V noci nebo v případě potřeby pak palivový článek z vodíku dokáže vyrobit dostatečné množství elektrické energie.

V případě výpadku proudu tak lidé mohou využít vlastní spolehlivý zdroj elektřiny. Funkční uložiště navíc některým domácnostem umožní úplně přejít na obnovitelnou energii.

Na rozdíl od tradičních lithiových akumulátorů dostupných na trhu se LAVO dobíjí průběžně a má třikrát větší úložnou kapacitu. Jednotlivé baterie se dají vyjmout a využít pro napájení kola či domácího grilu.

Životnost až 30 let

Podle sdělení výrobní společnosti LAVO má vodíková baterie životnost až 30 let a následně jí lze kompletně zrecyklovat.

„Jako společnost čelíme nesporným dopadům klimatických změn na životní prostředí, a proto jsme pyšní, že můžeme být součástí globálního přesunu k čistší a zelenější energetice. Věříme, že technologie vodíkových uložišť mají před sebou zářnou budoucnost,“ uvedl generální ředitel LAVO Alan Yu.

Zájemci o vodíkovou baterii mají možnost si jí předobjednat za cenu začínající od 24 750 USD na webu výrobce.