Novinka: Baterie jako služba může výrazně zlevnit elektromobily

Čínský výrobce elektromobilů Nio, který expanduje do Evropy, nedávno představil  nový program „Baterie jako služba“. Díky tomu elektromobily zlevnily o téměř 250 tisíc korun. Automobilka bude tímto drahé baterie poskytovat formou pronájmu.

Zdroj: Clean Energy Global

Zdroj: Clean Energy Global

 

Baterie jako služba

Čínské společnosti Nio (výrobce elektromobilů) a CATL (výrobce baterií) se společně s dalšími dvěmi partnery domluvily na tom, že založí novou firmu Battery Asset Company, ve které mají všichni 25procentní podíl s celkovou investicí ve výši 200 milionů čínských jenů, tj. téměř 650 milionů korun.

Nová firma začne poskytovat službu, která se oficiálně jmenuje „Battery As A Service (tj. Baterie jako služba)“ a v podstatě znamená to, že značka elektromobilů Nio nechá své zákazníky koupit elektromobil bez baterie.

Díky tomu najednou elektromobily zlevní o téměř 250 tisíc korun a člověk si za méně než 120 eur měsíčně, tj. méně než 3 tisíce korun pronajímá baterii a může tak okamžitě ušetřit. Elektromobily se tímto stávají mnohem dříve ekonomicky dostupnější a také levnější než tradiční auta vybavené spalovacími motory.

Rychlá výměna baterií


Automobilka přitom pronajme zákazníkům takovou baterii, jaká se mu bude hodit. S odpovídajícími parametry pro požadovaný dojezd nebo výkon vozidla. Zároveň budou mít majitelé elektromobilů Nio možnost baterii pravidelně měnit, aby byla pořád v té nejlepší kondici a přinášela stále stejnou kapacitu i výkony.

Hlavní předností čínské automobilky Nio je její unikátní systém snadné a rychlé výměny baterií na již téměř 150 místech a dalších 300 míst má vyrůst v příštím roce. Během pár minut můžete vyměnit vybitou baterii za „novou“, plně nabitou baterii. Tímto způsobem již byla baterie v elektromobilech Nio vyměněna celkem 800 000krát.

Nio slibuje, že každý ze zákazníků ušetří na koupi v přepočtu asi 10 tisíc dolarů, tedy přibližně asi 250 tisíc korun. Služba bude k dispozici prozatím pouze v Číně s tím, že se cena měsíční zápůjčky baterie bude pohybovat okolo 3500 korun.

Nio již dosáhlo homologace vozidel bez baterie, a dokonce už došlo i k prvnímu prodeji auta bez baterie.