Novela zákona o POZE: Již v červnu mohou poslanci udělat tečku za „érou solárních baronů“

V roce 2009 stát selhal v regulaci podpory pro nové fotovoltaické elektrárny. Nyní mají poslanci možnost tuto „minelu“ napravit a ukončit tak „nekonečný příběh“ na téma překompenzace podpory pro velké solární elektrárny z minulosti. Co přinese třetí čtení nové předlohy zákona ve sněmovně v červnu?

Zdroj: NextTracker

Velké pochybení Fišerovy vlády

Na počátku roku 2009 již bylo dobře známo, že je požádáno o připojení cca 7,5 GW nových fotovoltaických elektráren (FVE). V té době došlo k parlamentní krizi, kdy se vlády dočasně ujala Fišerova úřednická vláda.

Navzdory snahy rychlé přijmout změnu tehdy platného zákona o obnovitelných zdrojích a snížit podporu pro FVE, však tehdy stát neprosadil příslušné legislativní změny. Jednalo se o největší pochybení na straně státní regulace, které později vyústilo v obří solární boom v roce 2010, kde se nově nainstalovalo přes 1 000 MWp solárních elektráren v Česku.

Proto nyní stojí daňové poplatníky a spotřebitele elektřiny solární boom téměř 30 miliard ročně. Podle ministra průmyslu Havlíčka se současná vláda pomocí novely zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE) snaží napravit selhání sněmovny v době Fišerovy vlády.

V důsledku fatálního selhání vlády a sněmovny před 10 lety  půjde na podporu fotovoltaiky více než 600 miliard korun. Současná sněmovna má možnost toto velké selhání nyní napravit,“ zdůraznil Havlíček. Tento zákon je podle Havlíčka naprosto zásadní i s ohledem na energetickou proměnu Česka v blízké budoucnosti.

Havlíčkův kompromis

Sněmovna v úterý NZPOZE odeslala do třetího čtení, která má kromě jiného omezit podporu solárních elektráren. O nastavení této podpory i podpory dalších obnovitelných zdrojů rozhodnou poslanci při závěrečném schvalování, které má proběhnout již v průběhu června.

Nejspornějším bodem NZPOZE je tzv. prověrka překompenzace jednotlivých OZE, která se dle vládního návrhu liší v míře IRR (tzv. vnitřní výnosové procentu jako nástroj pro ocenění míry návratnosti investic) pro jednotlivé zdroje. Vláda původně navrhla snížit podporu například pro FVE na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Bruselem, které má u fotovoltaiky klesnout na 6,3 procenta.

Ve druhém čtení ministr Havlíček přišel s kompromisem ve věci razantního snížení podpory pro FVE.   Havlíček nyní navrhuje, že se limit výnosnosti (IRR) pro FVE zvýší z 6,3 na 8,4 procenta, ale výměnou za vyšší sazbu solární daně o 10%. Díky tomu by stát ušetřil jednu až dvě miliardy v rámci IRR. „Pracujeme s tím, že by to mohlo být v tuto chvíli mezi pěti až sedmi miliardami korun,“ řekl Havlíček.

Tlustá čára za minulostí

Poslanci ve druhém čtení NZPOZE vznesli různé návrhy, které počítají třeba s hodnotami IRR kolem 9,5 procenta pro všechny zdroje, včetně FVE. V dalším návrhu poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhuje procento IRR v intervalu 8,4 až 9,5 procenta. Poslanec Pavel Pustějovský (ČSSD) navrhuje IRR v rozmezí 8,4 až 10,6 procenta s tím, že konkrétní výši by stanovovala vláda.

S myšlenkou na vyšší IRR pro obnovitelné zdroje, kompenzované vyšší solární daní, přišla jako první Komora obnovitelných zdrojů v září loňského roku. Nyní se tímto přístupem k řešení překompenzace přiznal i ministr Havlíček.

„Chápu, že solárníci tento návrh budou kritizovat jako nespravedlivý. Nicméně, tímto řešením musíme kompenzovat dopady nadměrné podpory na spotřebitele a průmyslu, který nese břímě podpory v cenách elektřiny,“ uvedl Havlíček.

Obecně vidí ministr Karel Havlíček rozvoj fotovoltaiky pozitivně: “Solární energie má budoucnost, musíme ji podpořit. Z Modernizačního fondu na to máme připraveno 50-100 miliard korun, v rámci Národního plánu obnovy 5 miliard korun a další prostředky jsou v rámci koheze. Zároveň musíme už udělat tlustou čáru za roky 2009 a 2010. Bude to poslední čára a bude předvídatelná.”

Schválením NZPOZE může sněmovna udělat „tečku za érou solárních baronů“, kterou svou liknavostí v oblasti regulace dopustil stát v minulosti.  Pro další rozvoj solární branže v Česku je nutné, aby poslanci připravili zcela nový legislativní rámec pro moderní pojetí fotovoltaiky na bázi PPA smluv či aukcí, komunitních projektů, usnadnění připojování nových zdrojů a využívání akumulace energie.