Novela zákona o POZE asi „spadne pod stůl“, pokud se urychleně neprojedná ve sněmovně

Teplárenské sdružení ČR naléhavě žádá Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky o projednání novely zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE)ve 2. čtení na probíhající 98. schůzi Poslanecké sněmovny PČR. Další odklad může mít za následek, že se legislativní proces nepodaří v tomto volebním období dokončit.

Zdroj: Poslanecká sněmovna

Negativní důsledky

NZPOZE byla do Poslanecké sněmovny předložena vládou již v květnu minulého roku, zatím se však podařilo její projednání pouze v 1. čtení. Pokud nebude projednána ve 2. čtení na probíhající schůzi Poslanecké sněmovny, naprosto reálně hrozí, že se do voleb nepodaří legislativní proces dokončit a novela zákona takzvaně „spadne pod stůl“.

Podle zástupců Teplárenského sdružení by to mělo zcela zásadní důsledky pro transformaci teplárenství, které se připravuje k přechodu z uhlí na nízkoemisní energetické zdroje. Neschválení zákona by se projevilo zásadním způsobem také do tvorby rozpočtu ČR pro další období a negativně by ovlivnilo i možnosti čerpání prostředků z evropských fondů.

 „Transformace teplárenství by byla zcela paralyzována, důsledky by se projevily již v příští topné sezóně,“ varuje předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.

Sporná překompenzace podpory

Podle dostupných informací je jedinou otevřenou otázkou, která projednání NZPOZE blokuje, stanovení výše vnitřního výnosového procenta zejména v případě fotovoltaických elektráren vybudovaných v letech 2009 a 2010. Teplárenské sdružení ČR proto vyzývá poslanecké kluby a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka k zodpovědnému přístupu, který by umožnil přednostní projednání zákona o podporovaných zdrojích energie ve 2. čtení na probíhající řádné schůzi Poslanecké sněmovny. 

„Rozumíme závažnosti nastavení výše vnitřního výnosového procenta při kontrole nadměrné podpory. Nicméně neustálé předkládání nových inovativních návrhů v nás budí spíše dojem snahy o zablokování přijetí novely zákona jako takové. Čtyři miliony lidí připojených na soustavy zásobování teplem se nesmí stát rukojmími nezvládnutého boomu fotovoltaiky v letech 2009 a 2010,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Tomáš Drápela.

Na počátku dubna Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo, že připravuje upravený návrh NZPOZE, který na jedné straně zavede daň pro fotovoltaiky z let 2009 a 2010 a na druhé stanoví rozpětí pro povolený výnos mezi 8,4 a 10,6 procenta.

„Je to citlivá záležitost. Snažíme se najít kompromis, který bude možné ve sněmovně schválit,“ uvedl ministr Havlíček. Toto řešení považuje Komora OZE za přijatelný kompromis, který podporuje.