Novela energetického zákona umožní pročistit trh od energetických šmejdů

Novela energetického zákona, kterou tento týden projedná vláda, má energetický trh očistit od takzvaných šmejdů. K tomu má pomoci nový registr zprostředkovatelů. Povede ho Energetický regulační úřad (ERÚ).

Zdroj: Redakce

Zdroj: Redakce

 

Ochrana spotřebitelů

 

Předkládaný materiál počítá také s dalšími opatřeními na ochranu spotřebitele v oblasti, mimo jiné jde o zákaz uzavírat smlouvy na dodávky energií na dobu delší než 36 měsíců, informoval o tom náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla.

 

Dosud platí, že dodavatele energie musí mít pro svou činnost licenci a podléhají dozoru ERÚ, zprostředkovatelům ale stačí živnostenský list, smlouva nebo dohoda, ale dohled mají pouze obecný.

 

„Všechno bude řešit ERÚ, ať lidé ví, na koho se obracet,“ prohlásil Neděla. Podobný registr zprostředkovatelů už existuje u finančních služeb, vede ho Česká národní banka.

 

Novela podle náměstka dále znemožňuje obchodníkům navýšit cenu energií, aniž by o tom zákazníka informovali nebo přináší povinnost uzavírat smlouvy o dodávkách pouze písemně.

 

„Zavolat s nabídkou vám prodejce může, musí ale říct, zda je jen zprostředkovatel, nebo přímo obchodník. Smlouvu každopádně musí poslat písemně. Nebude už fungovat, že se domluvíte jenom po telefonu,“ přiblížil Neděla.

 

Transpozice evropských směrnic

 

Předkládaná novela podle Neděly kromě věcí problematiky ochrany spotřebitele řeší také úpravu transpozice některých evropských směrnic v oblasti, ke kterým měla Evropská komise výhrady.

 

„Vzhledem k naléhavosti a nutnosti řešit přednostně formální výtky Evropské komise k transpozici třetího energetického balíčku a mezinárodní pomoc v krizových situacích v plynárenství, předkládá MPO novelu energetického zákona v užším rozsahu, než bylo předáno do meziresortního připomínkového řízení,“ píše se v předkládací zprávě materiálu pro jednání vlády.

 

Náměstek dodal, že další rozsáhlejší úpravy současného energetického zákona ministerstvo nepředpokládá, pracuje na přípravě věcného záměru zcela nového energetického zákona. Resort už dříve uvedl, že současný energetický zákon z přelomu milénia byl totiž novelizován už více než dvacetkrát, čímž se stal značně nepřehledným.