Nové vysoce transparentní články změní okna v solární elektrárny

Již několik vyvíjejí vědci transparentní fotovoltaické články, které by stěny a okna výškových budov mohly změnit v chytré elektrárny. Až doposud však elektrický výkon průhledných článků byl značně omezený. Stručně řečeno, čím průhlednější článek, tím nižší vyrobené napětí a proud.

Zdroj: University of Miichigan

Zdroj: University of Miichigan

Průlom od amerických vědců

Z novým řešení na poli transparentních článků však nedávno přišli vědci  z Michiganské univerzity v USA. Jejich nový vynález vysoce transparentního fotovoltaického článku  dosáhl doposud rekordní elektrické efektivity a světelné efektivity.

Vědci z Michiganu vyrobili nový organický článek, který se pyšní energetickou účinností ve výši 8,1 % a průhlednosti okolo 45 procent, přičemž vědci srovnávají nový materiál třeba se slunečními/sportovními brýlemi, nebo protislunečním filtrům pro automobilová skla.

Na rozdíl od tradičních křemíkových článků američtí vynálezci použili organické substráty na bázi oxidu india a stříbra.

„Okna, která tvoří součást každé budovy jsou ideálním místem pro využití organických solárních článků, protože nabízejí něco, co tradiční křemíkové struktury nedokáží. Předností organických článků je kombinace vysoké účinnosti a velmi vysoké tranparentnosti,“ říká Stephen Forrest vedoucí výzkumu na Michiganské univerzitě.

Pokračování výzkumu

Současný typ organických článků od vědců z Michiganské univerzitě oproti původní verzi (pouze 3% účinnost) představuje značný pokrok v této oblasti.

Nové organické články s vysokou transparentností procházející světlo pozměňují jen velmi málo. Díky své struktuře a využití organických materiálů nicméně průchozí světlo získává silně zelenomodrý nádech, se kterým by se bez vnitřního osvětlení s odlišnou teplotou se mohou lidé jen velmi těžko sžít.

Vědci hodlají dále pokračovat ve výzkumu této slibné technologie za účelem zvýšení energetické účinnosti a životnosti nad 10 let. Tento výzkum dotuje americké ministerstvo energetiky a cílem je možnost levné a masové komerční výroby.