Nové střešní fotovoltaické elektrárny přispívají k uhlíkově neutrální výrobě ve Škoda Auto

Největší výrobce automobilů v Česku koncern Škoda Auto ve svých českých závodech pokračuje směrem k dosažení uhlíkové neutrality ve výrobě do konce dekády. Ve spolupráci se společnostmi ČEZ ESCO a ŠKO-ENERGO loni automobilka uvedla do provozu tři střešní fotovoltaické systémy, které budou vyrábět více než 2 GWh bezemisní elektřiny ročně.

Zdroj: ČEZ

Snížení uhlíkové stopy

První solární elektrárny Škoda Auto loni instalovala ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi a v logistickém centru Škoda Parts Center. Celková plocha nové solární elektrárny činí přes 10 000 m², což odpovídá více než 15 tenisovým kurtům. Přes 5 400 fotovoltaických modulů má v budoucnu vyrábět více než 2 GWh bezemisní elektřiny ročně. S tímto objemem energie je možné plně nabít přibližně 25 000 vozů Enyaq 85.

„Ve společnosti Škoda Auto neustále vyhodnocujeme a optimalizujeme uhlíkovou stopu. V rámci naší strategie Next Level – Škoda Strategy 2030 je ‘Green Production’ základním pilířem našeho plánu transformace pro toto desetiletí, a také přispěje k dosažení ambiciózních cílů v oblasti udržitelnosti,“ řekl Andreas Dick, člen představenstva Škoda Auto za oblast Výroby a logistiky

Tato solární elektrárna bude mít svůj podíl na splnění ambiciózního, ale dosažitelného cíle společnosti, který je to, aby se do roku 2030 energie potřebná pro výrobu vozů a komponentů v českých závodech stala plně uhlíkově neutrální.

Jednatel společnosti ŠKO-ENERGO Tomáš Kubín popisuje rozsáhlý projekt fotovoltaického systému v hlavním závodě Škoda Auto: „Tato solární elektrárna vyprodukuje více než 2 GWh bezemisní elektřiny ročně a představuje tak další významný krok k uhlíkově neutrální výrobě energie pro Škoda Auto. Instalace 5 468 solárních modulů na střechách tří hal byla skutečně velkou výzvou. Je skvělé realizovat další projekt se společnostmi Škoda Auto a ČEZ poté, co jsme již v roce 2019 úspěšně osadili střešní solární panely na Servisním centru v Kosmonosech.“

Koncem roku 2019 začala první spolupráce společností Škoda Auto, ČEZ ESCO a ŠKO-ENERGO na solárních systémech. Solární moduly umístěné v Servisním centru Škoda Auto v Kosmonosech pokrývají plochu více než 2 200 m² a ročně vyrobí přes 450 MWh, což představuje téměř 17 % energetické spotřeby Servisního centra.

Další projekty

Již v únoru 2021 Škoda Auto instalovala první solární elektrárnu skládající se z celkem 5 468 fotovoltaických modulů: 3 020 panelů umístěných na logistickém objektu Škoda Parts Center, 1 328 panelů na hale U6C a 1 120 panelů na hale M12L. Tyto panely poskytují jmenovitý výkon 2 146 kWp (kilowatt-peak).

Automobilka dále urychluje přechod na udržitelně vyráběnou energii ve všech svých závodech po celém světě. V indickém závodě v Aurangábádu je fotovoltaický systém připojen k síti od roku 2018. Výroba více než 1 441 MWh v loňském roce snížila množství nakupované energie o 40 %.

V závodě Chakan v Púne byla v únoru 2023 rozšířena střešní solární elektrárna. Se špičkovým výkonem 18,5 MWp dokáže vyrobit až 26 600 MWh elektřiny ročně, což pokrývá až 30 % spotřeby elektřiny v závodě. Efektivně tak kompenzuje více než 28 % emisí CO₂ z celoroční výroby vozů.